Як вести себе за столом: основні правила етикету

Багатьом з нас подобається ходити в гості, відвідувати різні заходи та банкети. Щоб справити на оточення добре враження, граничне увагу варто приділити знань правил столового етикету. Зрозуміти, як правильно поводитися і чого не можна робити на фуршеті або в їдальні допоможуть прості правила поведінки за столом.

Історія та культура харчування

Історія культури харчування з’явилася з виникненням людини. З кожною епохою люди стали придумувати більше страв, та додавати до них нові інгредієнти, увійшла в звичай трапеза за столом і столовими приладами. Так в харчуванні і був закладений етикет, який, по суті, означав звід правил. Його засновником був Карл Великий, який правив в середині XIII—XIX столітті. Їм була придумана сервіровка і перші правила використання столових приладів.

c5c4f91f0804c2b8a3d482b28d9afa9a Як вести себе за столом: основні правила етикету

Перед тим як гості сідали за стіл, їм видавалися картки з правилами поведінки. Однак етикет ставав популярним лише в еліти. У наш час у багатьох народів різні традиції прийняття їжі, однак загальна концепція зберігається практично у всіх.

Навіщо нам потрібні правила етикету за столом

Якщо слідкувати за правилами поведінки за столом якість їжі не покращиться, однак за знаннями норм етикету можна визначити виховання людини. Якщо у слов’янських народів практично вся їжа приймається з допомогою столових приладів, то деякі національності досі їдять руками. Якщо раніше це розділяло еліту від робітників, то зараз це просто різна культура.

Правила етикету за столом

Етикет показує наскільки людина культурна, тому важливо знати основні правила поведінки перед тим, як сідати за стіл і якими приладами є ту чи іншу їжу. Також варто зрозуміти, що правила поведінки розрізняються від місця трапези, і те, що затребуване в домашній обстановці, може виглядати безглуздо в ресторані.

Сервіровка столу

06d0f90c8308617ab0f844d15613f763 Як вести себе за столом: основні правила етикету

В домашніх умовах правила налаштовані більше на практичність, ніж на урочистість. Почніть зі столу. Накривати стіл рекомендується скатертиною, без клейонки. Згідно з дослідженнями вчених, клейонка викликає атмосферу громадського харчування і знижує відчуття затишку.

Потім переходьте безпосередньо до столових приладів і посуду. Якщо трапеза буде складатися з 2-х основних страв, то під глибокою тарілкою повинна бути підкладена посуд для гарніру. Поруч поставте склянку і потрібну кількість приладів. Серветки можете розкласти під кожної людини або залишити підставці на центрі столу. Для розпивання напоїв розташуйте склянки або келихи по праву руку від гостя.

Як їсти

Процедура прийняття їжі дуже важлива. Якщо учасник трапези не буде дотримуватись стандартних правил етикету, його вважатимуть некультурним.

Основні правила, незалежно від місця:

 • їжте повільно, ретельно пережовуючи і не відкриваючи рота;
 • дівчатам потрібно акуратно витерти помаду з губ серветкою;
 • не ковыряйте столовим приладом у страві, примовляючи про його складі;
 • якщо попалася кістку, то її потрібно загорнути в серветку.

Також не можна витирати піт, розчісувати волосся і відкрито позіхати або кашляти. Якщо страви були подані ще не всім учасникам трапези, почекайте інших.

Як поводитися з приладами

d1331d4c0286ad517e46544532ce2fd9 Як вести себе за столом: основні правила етикету

Вдома, в колі сім’ї прийнято в одній руці тримати ніж, а в іншій вилку. Незбиране блюдо відрізайте невеликими шматочками. Ніж використовувати тільки в тому випадку, якщо він дійсно потрібен. Як альтернативний варіант візьміть ще одну вилку в іншу руку, щоб було зручніше накладати порцію. Після трапези прилади можна скласти на тарілку.

У ресторанах правила поводження зі столовими приладами ідентичні, але також включають і зашифровані послання для шеф-кухаря:

 • розташування приладів з боків тарілки з відступом приблизно 5-10 см вказує на ситість гостя і смачне блюдо;
 • якщо вилку і ніж схрестити, то шеф-кухарю буде подано сигнал про великому бажанні з’їсти друга страва;
 • ніж і вилка лежать горизонтально, ручками праворуч – велика похвала;
 • прилади лежать паралельно один одному з ручками у бік рук – забирати страва не потрібно, пауза.

Якщо ви схрестіть прилади, просмикнувши лезо ножа між зубів вилки, це буде означати, що їжа вам не сподобалася.

Серветка

12ca49150dcd491ff973e2a220e6c81e Як вести себе за столом: основні правила етикету

Цей предмет вважається одним з головних на столі, тому до нього прикута велика увага. Перед трапезою візьміть серветку або рушник і розкладіть на колінах. Якщо забрудняться руки, то витирайте їх верхньої частиною рушники, не знімаючи його з колін.

Перед тим як взяти келих у руки, протріть губи серветкою, оскільки сліди їжі на склі вважаються поганим тоном. В Європі ще з давніх часів прийнято просмикувати серветку за комір, щоб не забруднити одяг. В Америці, навпаки, вважається, що так рушник вішається тільки грудним дітям. У Росії рідко застосовуються обидва варіанти. У ресторанах кладеться серветка на коліна, а в домашній атмосфері люди зовсім обходяться маленькими серветками, що лежать на столі.

Напої

b220298ff533386e494ad98208c732ca Як вести себе за столом: основні правила етикету

Тримайте келих тільки за ніжку. Згідно з правилами етикету, в такому положенні не зміниться температура напою і не забрудниться в їжі скло. Розливайте вино максимум до половини келиха. Це дозволить затримуватися парам і створювати приємний запах. Ні в жодному разі, не доливайте собі спиртне, не запропонувавши його учасникам трапези.

При розпиванні чаю тримайте чашку двома пальцями, щоб не обшпаритися. Другою рукою тримайте на вазі блюдце, щоб не пролити гарячий напій на одяг. Дути на чай або кава – поганий тон, тому краще зачекайте, поки він охолоне. Пийте напій тихо, не видаючи зайвих звуків.

Спеції і хліб

079105ee1904f0544076b007e0416e89 Як вести себе за столом: основні правила етикету

Хліб, як незамінний елемент живлення завжди повинен бути на столі. Він може лежати на тарілці вже розрізаний на часточки або подаватися цілої паляницею. Є його потрібно маленькими шматочками, не залишаючи слідів укусу. На хліб дозволяється намазувати паштет або масло, але тільки ножем і в невеликій кількості. В домашній атмосфері нюанси споживання хліба не так категоричні, але в ресторані бажано дотримувати строгих вказівок:

 • якого б розміру не були скибочки, їх потрібно відламувати для одноразового поїдання;
 • не кришити хліб у страву навмисно;
 • намазувати масло або паштет шаром до 1 див.

Якщо хлібобулочний виріб впало на підлогу, то його треба підняти і покласти на серветку.

Що стосується спецій, то до них особливих статутів немає, просто беріть їх зі столу і перчіть або соліть.

Правила етикету в залежності від місця і типу бенкету

Тонкощі правил поведінки за столом залежать від місця банкету. Будинки дотримуєтеся одних правил, на побаченні або ділової зустрічі – інших. Також є різниця трапези в ресторані, кафе, їдальні і шведському столі, тому щоб уникнути незручних ситуацій намагайтеся дотримуватися етикету згідно з його призначенням.

Як вести себе в ресторані

cc46023a630cf1ebe5c8ab7f9c228a20 Як вести себе за столом: основні правила етикету

Перед тим, як сісти за стіл, чоловік повинен зняти головний убір. Жінкам допускається сидіти в капелюшку, але без рукавичок. Сумку можна повісити на стілець або поставити на підлогу. Мобільний телефон, косметику і гаманець неприпустимо викладати на стіл. Перед споживанням їжі покладіть серветку на колінах, а по завершенні покладіть на стіл.

Під час їжі не чавкайте і не розмовляйте. Не намагайтеся самостійно остудити гаряче блюдо. Незалежно від виду, розріжте їжу ножем на дрібні порції і накалывайте виделкою. На побаченні першою повинна почати їсти страву дівчина.

Якщо на столі занадто багато столових приладів, то при незнанні можна звернутися до стандартних правил етикету – до першого страви призначені ті прилади, які лежать далі від тарілки.

Як поводитися в їдальні

b8aa26bd505a24d78b25326ae4b955c1 Як вести себе за столом: основні правила етикету

 

Їдальня завжди вважалася найбільш простим закладом громадського харчування, тому в ній не так важливо дотримуватися нюанси етикету. Головне правило – вести себе належно культурній людині. Не смітіть за столом і уникайте голосних розмов. По завершенні трапези складіть прилади і посуд на тацю. Якщо він відсутній, поверніть все на тарілку і віднесіть у відповідне вікно.

Як вести себе в кафе

Кафе – це не ресторан, але і не їдальня, тому до нього застосовуються гібридні правила етикету. Тут вам немає необхідності знати функції всіх приладів, достатньо буде дотримуватись стандартних правил:

 • не скаржитися на довгий обслуговування;
 • підтримувати чистоту на столі;
 • їсти тихо, не чавкаючи;
 • виключити особисті речі на столі;
 • однією рукою тримати чашку, інший – притримувати блюдце;
 • із загальної нарізки на столі брати фрукти або овочі по одній часточці.

Якщо застрягли в зубах шматочки їжі, то не ковыряйтесь в роті за столом, а попросіть вибачення у співрозмовників і отлучитесь у вбиральню.

Правила етикету на офіційному прийомі або банкеті

be554fefa87832159b31c744022ca0da Як вести себе за столом: основні правила етикету

На банкетах та світських раутах застосовуйте всі свої знання, оскільки саме в такій атмосфері і зародився сьогоднішній етикет. Дами повинні сісти за стіл першими. Використовуйте столові прилади строго за призначенням, за столом не чвакайте, не паліть і не красьтесь. Тримати рівну поставу і не кладіть лікті на стіл.

За європейськими правилами, якщо ви взяли в руку ніж, то до кінця трапези його не можна покласти на стіл. По американським правилам всі прилади можна міняти і є однією рукою.

Етикет на побаченні

71c4de26ee134bc02c68660f3bc5ec82 Як вести себе за столом: основні правила етикету

На таких заходах головний об’єкт обслуговування – дівчина. При виборі страви з меню першою повинна зробити замовлення дама. Коли офіціант приносить вино, то відкривати його повинен він, але в наступному розливі ця функція буде лежати вже на плечах чоловіка. В іншому потрібно дотримуватися стандартних правил етикету.

Шведський стіл

abdb37de12b72412bc661cf0150888ec Як вести себе за столом: основні правила етикету

«Шведський стіл» досить часто зустрічається у сфері сучасного обслуговування. Те, що ви можете самостійно визначати, з чого буде складатися ваша трапеза, ще не означає, що і поводитися слід, як захочеться.

Правила поведінки за «Шведським столом»:

 • Незалежно від місця проведення обіду, одяг повинна відповідати прийому їжі. Неприпустимо сідати за стіл в купальнику, плавках або парео.
 • Суворо дотримуйтесь чергу, не штовхайтесь і не лізьте вперед.
 • Зберігайте спокій. Не можна голосно розмовляти і кричати. Якщо ваша дитина почала вередувати чи плакати, відведіть його в бік і заспокойте.
 • Обов’язково привітайтеся зі знайомими, якщо побачили їх поблизу.
 • При використанні приладів і серветок керуйтеся стандартними правилами етикету.
 • Якщо ви не наїлися, можна сміливо брати добавку, але краще в чисту тарілку.
 • Не кладіть занадто багато. Кладіть на тарілку стільки, скільки зможете з’їсти. У деяких ресторанах, якщо страви залишилися, навіть представлена система штрафів.
 • Не перебирайте їжу на загальній тарілці. Це може не сподобатися людям, які стоять позаду вас.
 • М’ясо кладіть в центр тарілки, а овочі та гарніри по краях.

Не забувайте, що виносити їжу з ресторану не можна. Обов’язково після трапези приберіть за собою, якщо це не передбачено персоналом ресторану.

Столовий етикет будинку

d007e9b316c665f37a0751a4fe211da2 Як вести себе за столом: основні правила етикету

Правила домашнього етикету менш суворі, однак не вимагають менших знань етикету. Виконуйте наступні норми поведінки, якщо перебуваєте за столом вдома або в гостях:

 • починайте приймати їжу тільки після сигналу господаря;
 • дотримуйтесь правила ведення бесіди та манер за столом;
 • першими повинні накладати їжу старші люди;
 • неприпустимо лізти своїм приладом в загальну страву;
 • поганим тоном вважається перегляд телевізора, читання газети або регулярний моніторинг мобільного телефону;
 • зауваження щодо якості страв залиште при собі;
 • не займайтеся за столом особистими справами, поправляйте макіяж і ковыряйтесь в зубах тільки в туалетній кімнаті.

Обов’язково проявляйте повагу до господарів будинку і їх гостям допомогою манер і бесіди.

Спілкування і поведінка за столом

Граничне увагу приділіть своїм манерам. Можна в точності дотримуватися правила столового етикету, проте забути про свої манери, що відразу перекреслить думка про вас як про культурну людину.

Бесіда

Слідкуйте за тим, що ви говорите і як. Не вживайте грубої та ненормативної лексики. Розмовляйте тільки після того, як проковтнути їжу. Якщо у вашу сторону вимовляють тост, підніміть келих, і не опускайте, поки тостуючий не закінчить мова. Під час кульмінації тосту, або просто кажучи «чоканья» дивіться людині, до якого тримайте келих прямо в очі.

Манери

Загальна поведінка за столом, також відіграє ключову роль у створенні образу культурної людини. Незалежно від того, знаходитесь ви в домашній обстановці або на банкеті в ресторані:

 • не сутультеся за столом;
 • не кладіть лікті на стіл;
 • ноги тримайте прямо і не витягуйте;
 • страви передавайте через поруч сидять гостей.

Не поспішайте і будьте обережні, інакше ризикуєте перекинути тарілку з супом на поруч сидить гостя.

Правила поведінки дітей за столом

a9614e30d0c39932a2a0bdffaf896c7c Як вести себе за столом: основні правила етикету

Намагайтеся привчати дитину до правил поведінки за столом з раннього дитинства. Почніть з навчання норм етикету в ігровій формі, і тоді звички залишаться і в дорослому житті.

Загальні стандарти поведінки дитини за столом:

 • неприпустимо гойдатися на стільці або грати з їжею і приладами;
 • заборонено тягнутися за їжею через весь стіл, потрібно просто попросити, щоб її передали;
 • приймати їжу слід без сторонніх звуків;
 • грати з іграшками за столом і дивитися мультфільми некультурно;
 • виходити з-за столу до закінчення трапези не можна, а якщо дуже потрібно, то тільки після дозволу батьків.

Принципи поведінки молодшої вікової групи дітей і старшою в цілому схожими, однак мають і свої нюанси.

У дитячому садку

Правила поведінки дітей за столом у дитячому садку дотримуються і прив’язуються дитині при кожному прийомі їжі. В іншому випадку харчування колективу з 20-30 дітей перетворилося б у свавілля.

Щоб правила відклалися у дітей в голові, їх вводять поступово. Наприклад:

 • Ясельну групу вчать мити руки перед їжею, пережовувати їжу, тримати ложку в правій руці, користуватися серветкою і говорити «спасибі» після трапези. Для кращого запам’ятовування діти вчать віршики про їжу.
 • Дітей молодшої групи привчають до самостійного миття рук перед трапезою, пережовування їжі з закритим ротом, використання столових приладів. Малюки вчаться не кришити хліб, мовчати під час їжі і дякувати за трапезу.
 • У середній групі вихователі намагаються сформувати правильне ставлення до етикету і культури їжі. Отримані дітьми навички вдосконалюються.
 • Старша і підготовча групи вже беруть участь в сервіровці столу та прибирання посуду після їжі. Тут відточуються манери правильної постави, відповідної поведінки, використання виделки, ножа та серветки.

В школі

В школі вже ніхто не стежить за вихованням правил етикету у дітей. Елементарні норми поведінки за столом дитина повинна знати сам. Оскільки шкільні зміни обмежуються коротким проміжком часу, правила поведінки за столом повинні дотримуватися повною мірою:

 • не варто поспішати і бігти в їдальню приймати їжу слід в строго відведений час;
 • перед їжею обов’язково треба помити руки з милом;
 • сидіти потрібно рівно, поклавши на стіл тільки кисті, ноги при цьому витягати або схрещувати неприпустимо;
 • варто правильно і акуратно користуватися столовими приладами, щоб не поранити один одного;
 • під час прийому їжі слід дотримуватись тиші, не можна розмовляти, плямкати або стукати столовими приладами;
 • при необхідності потрібно користуватися серветкою;
 • після їжі потрібно прибрати посуд після себе;
 • перед прийомом їжі потрібно бажати «приємного апетиту» однокласникам, а після – подякувати кухаря.

Особливості поведінки за столом в різних країнах

aac52ef29f692686884addd8fed1121d Як вести себе за столом: основні правила етикету

Якщо ви часто подорожуєте, граничне увагу приділіть столового етикету інших країн, оскільки те, що припустимо у нас, може вважатися абсурдним у інших народів. Наприклад:

 • В Японії плямкання вважається вищою похвалою, а суп п’ється прямо з чашки без використання приладів. Слідкуйте за паличками для їжі, вони повинні лежати на спеціальній підставці або паралельно краю столу. Якщо увіткнути палички в страви, оточуючі визнають це поганою манерою, так як цей символ в Японії позначає поминки.
 • У Кореї вважається, що якщо ви поїли першим, значить, порція була занадто мала, тому намагайтеся не поспішати. Тут також суворо підтримується субординація: за стіл першими за стіл сідають найстарші за віком і положенню.
 • У Німеччині вважається нормою відрижка за столом, тому не варто яро реагувати на подібну поведінку. А ще німці ніколи не ходять в гості без подарунків.
 • У Бразилії в закладах громадського харчування на столі зазвичай лежить спеціальний жетон, сторони якого пофарбовані зеленим і червоним кольорами. Зелена означає, що відвідувач не наївся, а червона – навпаки. Якщо ви помітили, що офіціант приносить страви знову і знову, просто переверніть жетон червоною стороною.
 • В Грузії будь-який прийом їжі супроводжується вином. Обов’язково спорожняйте келих після кожного тосту, інакше викличте загальний інтерес.
 • В Індії ліва рука вважається нечистою, тому намагайтеся приймати їжу правою.
 • В Італії прийнято пити каву тільки до обіду, а додавати пармезан в піцу або пасту неприпустимо. Тут дуже люблять гостей, тож застілля у італійців дуже тривалі.
 • В Іспанії за столом дотримується невимушена обстановка. Ніхто навіть не помітить, що ви запізнилися на обід, поклали в тарілку занадто багато їжі або заговорили на підвищених тонах.
 • У Китаї можна перевертати страви з риби, оскільки це вважається поганою прикметою і може посприяти краху човни моряка.

Перш ніж їхати в якусь країну, ознайомтеся з її культурою та нормами харчування.

Знання норм культури харчування і правил етикету дозволяє показати себе в суспільство належним чином. Намагайтеся дотримуватися норм поведінки та харчування не тільки в громадських закладах, але і в гостях або сім’ї. Щоб навчити свого сина чи дочку нормами харчування, виховуйте себе і дитини, оскільки діти завжди беруть приклад з батьків.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками