Як використовувати мусат для заточування ножів

Щоб приготувати смачне і красиве блюдо, потрібно приділяти увагу кожній дрібниці, в тому числі і гостроту ножа. Під час роботи лезо стає менш гострим, а це не тільки ускладнює процес подрібнення інгредієнтів, але і може стати причиною порізів.

Щоб цей прилад завжди залишався рівним і гострим, кулінари використовують мусат для ножів. Це пристосування стало особливо популярним останнім часом, з його допомогою можна вирівняти і заточити лезо.

Що таке мусат для ножів

d298e8df9026b5abd116bf0647c96884 Як використовувати мусат для заточування ножів

Існує багато різних інструментів для заточування. Це спеціальні камені та інші механічні пристрої, а також точила для ножів, які працюють від електрики. Однак серед цього розмаїття все більша кількість людей обирає саме мусаты. Чому ж ці інструменти так популярні, і що вони собою являють?

Мусат для заточування ножів – це особливий стрижень з точильной основи, який кріпиться до рукоятці. Відрізняються такі інструменти в основному ступенем м’якості матеріалу. Від цього показника залежить, яким стане лезо після використання мусата: гладким або шорстким.

Плюс мусатов в тому, що їх поверхня намагнічена. Завдяки цьому після проведення заточування на вашій кухні не залишиться металевих крихт, вони «пристане» до інструменту. Щоб їх прибрати, досить протерти мусат вологою ганчіркою.

Види мусатов

92d6a02d74f71c13cc2f9e9965068726 Як використовувати мусат для заточування ножівКерамічний мусат відмінно підходить для заточувальних великих і широких лез.

Дуже важливо правильно вибрати інструмент, щоб ефект від його використання був найкращим. Для цього в першу чергу потрібно звернути увагу на його призначення. Розрізняють такі мусаты:

 • для шліфування леза, яке вже було заточено;
 • для первісної заточування кромок ножів.

А також варто визначитися з матеріалом мусата, який найчастіше буває «діамантовим» або керамічним.

Перший вид мусатов виготовляють з твердо хромованої сталі, яка потім покривається «діамантовим» піском. Заточка за допомогою таких пристосувань відбувається дуже швидко. Для відмінного результату достатньо всього один раз провести стрижнем по кожній стороні леза.

320b7b24dbfb71bf62e97bf46c99f1b7 Як використовувати мусат для заточування ножів“Діамантові” мусаты володіють безліччю достоїнств.

Крім того, відмітна риса «алмазних» інструментів – овальна форма. Вона виключає можливість утворення заглиблень на вістрі. Навіть якщо ви випадково занадто сильно натиснете на мусат в якомусь місці, там не залишиться небажаних щербин або пазів. При цьому точильний стрижень з «алмазної» стали досить грубий, щоб «повернути до життя» навіть саме затуплена лезо. Після обробки крайки «діамантовим» мусатов вона довго залишається гострою і гладкою.

При всіх своїх достоїнствах цей кухонний прилад дуже простий у зберіганні. Він не вимагає особливого догляду. А щоб мусат прослужив довше, досить дотримуватися лише два правила: не класти його в один ящик з іншими твердими предметами і мити вручну, а не в посудомийній машині.

Керамічний стрижень теж використовують для заточування і остаточної шліфовки ріжучих поверхонь. Такі моделі бувають круглої або овальної форми.
Мусат з цього матеріалу відмінно точить великі і широкі леза. Він підійде навіть для «тесак», яким обробляють м’ясо. З його допомогою вдасться зробити більш гострим сильно зношений ножа, і він відмінно впорається з поліруванням леза.

Як правильно точити ножі мусатов

357ed2104bf5b256b10c68ce1f4e604b Як використовувати мусат для заточування ножів

Перед тим як розповісти про правила застосування цього інструменту, слід зазначити, що мусаты призначені тільки для ножів з гладким лезом. Їх не можна використовувати, якщо ріжуча поверхня хвилеподібна або зубчаста.

При заточуванні ножа мусатов лезо не тоншає, а лише розпрямляється. У цьому його основна відмінність від інших точильних приладів. Така особливість дозволяє використовувати мусат перед кожним приготуванням їжі, оскільки навіть часта заточка ніяк не вплине на довговічність леза.

Як точити ножі мусатов? Пам’ятайте, що хороший ефект від застосування мусата досягається, тільки якщо їм правильно користуватися. Дотримуйтесь таку послідовність дій:

 • Поставте кінець інструменту на нековзну поверхню. Краще всього для цього підійде простеленій на кухонному столі рушник.
 • Під час заточування тримайте лезо ножа під кутом 200.
 • Проведіть кілька разів ріжучої поверхнею по мусату. Спочатку знизу вгору, а потім вперед і назад.
 • Повторіть ті ж дії з іншою стороною леза.

Важливо не занадто сильно натискати на лезо під час заточування, інакше на ньому може утворитися виїмка.

Скільки ж раз варто провести ножем по хребту мусата, щоб лезо стало оптимально гострим? Якщо ви використовуєте «алмазний інструмент, вистачить і одного разу з кожної сторони. А при застосуванні керамічної стрижня потрібно повторити ці рухи по 3-6 разів.

Правка ножа мусатов

824c67bb0828dcf1d5f57caf4f4547c1 Як використовувати мусат для заточування ножівДля правки ножів вам знадобиться мусат і не ковзна поверхня.

Мусат може стати в нагоді не тільки для того, щоб заточувати леза, але і виправляти їх. Як це зробити правильно? Існують певні правила, як правити ніж мусатов:

 • як і при заточуванні, встановіть мусат на неслизьку поверхню (в якості «підкладки» підійдуть рушник або обробна дошка);
 • нахиліть мусат вліво на 20-25 градусів;
 • прикладіть вістрі ножа праворуч до самого початку стрижня і проведіть їм від основи до кінчика, направляючи рух вниз;
 • виконайте те ж з іншою стороною приладу для нарізки, нахиливши мусат вправо.

Ці дії виконують, поки лезо ножа не придбає потрібну гостроту.

Як визначити, що ніж достатньо заточений?

28edd30c32ea6251255461dabf7f4b61 Як використовувати мусат для заточування ножів

Після заточування потрібно обов’язково перевірити, чи добре загострилося лезо. Для цього можете скористатися одним з цих способів:

 • Виділіть пасмо волосся на потилиці, і притисніть до неї ніж під прямим кутом. Проведіть по волоссю зверху вниз, не роблячи різких рухів. Якщо лезо все ще тупе, воно легко зісковзне, тоді як заточене вістрі буде «чіплятися».
 • Візьміть газету або аркуш паперу, і притримуйте її на вазі. У такому положенні спробуйте розрізати листи: якщо вам це вдалося, заточений ніж вже досить гострий.

Для багатьох кухарів мусат став незамінним предметом на кухні. Це обумовлено тим, що його легко використовувати, він не псує леза ножів і служить дуже довго за умови правильного застосування.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками