Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Зміст
 1. Що собою являє бульбова бегонія
 2. Основні види і сорти
 3. Сорти прямостоячого бегонії бульбової
 4. Сорти каскадної або ампельної бегонії бульбової
 5. Посадка бульбової бегонії в домашніх умовах
 6. В яку пору року краще садити квітка?
 7. Як правильно вибрати бульби при купівлі
 8. Як пробудити бульбову бегонію з магазину?
 9. Обробка препаратами
 10. Підготовка бульб
 11. Оптимальний склад ґрунту
 12. Який горщик краще вибрати?
 13. Як садити бульби
 14. Догляд за бегонією бульбової після висадки
 15. Правила посадки розсади у відкритий грунт
 16. Як правильно зберігати бульби
 17. Зберігання в квартирі
 18. Зберігання в підвалі
 19. Догляд за бульбової бегонією
 20. Освітлення і розташування
 21. Температура
 22. Полив і вологість повітря
 23. Підживлення
 24. Зимівля бегонії
 25. Цвітіння
 26. Розмноження бульбової бегонії
 27. Вирощування бегонії бульбової з насіння
 28. Поділ бульби
 29. Розмноження бегонії бульбової живцями
 30. Питання і відповіді
 31. Як довго живе квітка?
 32. Як доглядати за бегонією бульбової восени?
 33. Як розбудити бульбову бегонію
 34. Через скільки днів сходить бегонія?
 35. Можна прищипувати бульбову бегонію?
 36. На яку глибину садити бульбову бегонію?
 37. Як відрізнити бульбову бегонію від кореневої
 38. Чому скручуються листя бегонії бульбової?
 39. Хвороби і шкідники
 40. Деякі труднощі при вирощуванні бегонії бульбової

Бульбова бегонія — декоративна рослина з пишними махровими квітами. Використовується для оформлення вазонів і квітників. Квіти добре поєднуються з низькими однорічниками. При правильному догляді бегонія буде безперервно цвісти протягом усього літа.

Що собою являє бульбова бегонія

Бульбова бегонія відноситься до гібридів, вона була отримана в результаті складної селекції. Робота над створенням рослини була розпочата ще в XIX столітті. Рослина має міцне стебло. Висота досягає 60-80 див. Листя великі, можуть бути повністю глянцевими або вкритими дрібними ворсинками.

Період цвітіння тривалий — з травня по жовтень. Забарвлення може бути різноманітним. Зустрічаються махрові, бахромчаті, немахрові, зубчасті та складчасті квіти. В залежності від сорту діаметр квітки варіюється від 3 до 20 см. При правильній посадці і догляду цвітіння будуть рясними і тривалими.

380ee8387026a8dcaf4142a8a0c841a3 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Основні види і сорти

Існує кілька видів бульбової бегонії: прямостояче і ампельні. Вони мають велику кількість сортів.

Сорти прямостоячого бегонії бульбової

Більшість сортів бульбової бегонії прямостоячі. Вони відрізняються м’ясистими стеблами. Популярні сорти:

 • Picotee Arlequin. Квітка виростає до 25 див. Він має великі махрові квіти жовтого кольору. Присутня невелика червона облямівка. Пелюстки шикуються ярусами, тому квітку схожий на шишку.

dfc7ada6b4bf796695fdd03c4c9a4162 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

 • Bouton De Rose. Невисока рослина. Воно має розоподібні махрові квіти діаметром до 18 див. Забарвлення — білий і ніжно-рожевий. Контрастність облямівки залежить від наявності сонячного кольору і рівня вологості повітря.

1f02a0b0b02a8a4d389b1fba425f3684 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

 • Dark Red. Низькорослий кущ має піоноподібні квітки темно-червоного кольору. У діаметрі вони виростають до 10 див.

258a11c55fbe723c68f43a2e2c1fa281 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

 • Crispa Marginata. Розкидистий квітка, максимальна висота – 15 див. За формою квітки нагадують братки. Колір — білий або ніжно-жовтий. Присутня червона облямівка.

c27c195768d3942db198a1cc639bdd5f Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Зустрічаються також прямостоячии сорти бегонії Crispamarginata і Samba.

Сорти каскадної або ампельної бегонії бульбової

Ампельна бегонія відрізняється довгими і спадаючими пагонами з великою кількістю квіток. Самий популярний сорт — Шансон. Він має велику кількість відтінків. Виділяються наступні сорти:

 • Begonia Boliviensis;
 • Santa Cruz Sunset;
 • Copacabana;
 • Bossa Nova.

Пагони Begonia Boliviensis спочатку росте вгору, а по досягненню 30 см починають спадати і формувати багатоярусний каскад. Пагони Santa Cruz Sunset виростають до 40 див. Цей сорт відрізняється червоно-оранжевими квітками фуксиевидной форми. Він відмінно підійде для вирощування в кашпо.

Copacabana — невибагливий у догляді сорт, нормально переносить надлишок сонця. Рослина має дзвоновидні червоні квіти. Пагони Bossa Nova досягають 50 див. Забарвлення — червоний, рожевий і помаранчевий. Квітка має фуксиевидную форму.

Посадка бульбової бегонії в домашніх умовах

Щоб бульбова бегонія радувала цвітіння, її потрібно правильно посадити. Слід дотримуватися всіх правил агротехніки. Важливо, купувати якісний посівний матеріал.

В яку пору року краще садити квітка?

Восени і взимку рослина перебуває в стані спокою. Квітка рекомендується висаджувати на початку березня. У цьому випадку бегонія швидко перейде в стадію вегетації.

Як правильно вибрати бульби при купівлі

У багатьох спеціалізованих магазинах продаж бульби бегонії починається ще в кінці січня. Основні критерії вибору посадкового матеріалу:

 • відсутність світлих плям;
 • темно-коричневий і рівномірне забарвлення;
 • розмір не більше 4 см;
 • наявність поглиблення на верхній частині бульби.

Не рекомендується купувати занадто маленькі бульби. Необхідно звертати увагу на вагу, якщо він занадто малий, є ризик того, що матеріал пересушений. Такий бульба може не прорости.

У бульб, куплених в кінці лютого або початку березня, повинні бути присутніми пробуждающиеся нирки.

45a3f4854c5f069fcc0bbc69b229114e Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Як пробудити бульбову бегонію з магазину?

Щоб пробудити бульбову бегонію необхідно створити певні умови. Оптимальна температура для проростання 22-24 градуси. Бульби повинні постійно перебувати на чомусь вологому, на них не повинно потрапляти сонячне світло.

Якщо ж бульби частково зарити в землю і поставити на холодне підвіконня, то вони будуть дуже довго сходити. Ризик загнивання зростає в кілька разів.

Обробка препаратами

Перед посадкою бульби бегонії замочують у стимуляторі росту. Рекомендується використовувати препарат Стимул або Епін. Обробка слабким розчином фунгіциду або марганцівки допоможе знизити ризик загнивання.

Підготовка бульб

Попередньо бульби необхідно правильно підготувати до посадки. Їх необхідно очистити від підгнилих паростків. Якщо цибулина занадто велика, її треба розділити на декілька частин. Місце розрізу присипають деревним вугіллям.

Всі маніпуляції з бульбами слід виконувати максимально акуратно. Їх не можна упускати або здавлювати.

e913fcb903b480ac33afbbb21c7e5c60 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Оптимальний склад ґрунту

Для гарного росту рослини необхідно підібрати правильний склад грунту. Бегонії воліють поживний і пухкий субстрат з нейтральною кислотною реакцією. Склад грунту:

 • листова земля;
 • торф;
 • пісок.

На 1 частина піску і торфу береться 3 частини листяної землі. При бажанні можна додати невелику кількість перегнившего коров’ячого гною.

Який горщик краще вибрати?

Для посадки бегоній рекомендується вибирати широкі, але неглибокі горщики. Рослина має поверхневу кореневу систему, тому вона буде рости вшир. Об’єм ємності не повинен бути менше 3 л.

Такий вид бегоній не має корінців і ворсинок, які чіпляються за поверхню, тому матеріал горщика не має значення. Можна використовувати пластмасову або керамічну ємність.

Як садити бульби

Спочатку потрібно створити дренажний шар. Горщик наповнюється на ⅓ керамзитом або іншим матеріалом. В заповнену субстратом ємність поміщається підготовлений бульбу. Для цього потрібно зробити невелике поглиблення. Бульба поміщається в грунт точками росту вгору. Його слід присипати так, щоб нирки залишилися відкритими.

Коли молоді паростки зростуть до 4-5 см, необхідно підсипати трохи субстрату, щоб повністю прикрити бульбу.

e5bbd19349ee13389e9bf9437100e822 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Догляд за бегонією бульбової після висадки

Горщик з бегонією рекомендується розташувати на сонячному місці, але на нього не повинні потрапляти прямі промені. Найкраще підійде підвіконня з східними і західними вікнами. Якщо сонце дуже активне, необхідно створити тінь за допомогою фіранки або інших рослин.

Оптимальна температура – 20-22 градуси. Це тропічна рослина, тому воно потребує достатньому зволоженні. Грунт завжди повинна бути помірно вологим. Вода не повинна потрапляти на сам бульба, так як він може почати гнити.

97fd99b63e4bd2d7b54245cbb803fee2 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Правила посадки розсади у відкритий грунт

Насамперед необхідно знайти місце для висадки. Воно повинно бути добре освітленими, але при цьому захищене від прямих сонячних променів і сильного вітру. Рослина висаджується на початку червня.

Попередньо бульба обробляється в фунгицидном розчині і пророщується. Рослина з молодими пагонами слід поступово готувати до висадки на вулицю. Для цього квітка спочатку виноситься на балкон, а потім просто на свіже повітря. Тривалість перебування на свіжому повітрі повинна поступово збільшуватися.

Підготовка місця посадки полягає у створенні посадкових ям, наповненні їх золою або гноєм, перегноєм. Потім висаджується рослина. Розсаду слід відразу ж замульчувати. Великі бульби висаджуються на відстані 30 см один від одного, середні 20 см, а дрібні – через кожні 15 див.

Як правильно зберігати бульби

У зимовий період бульби бегонії можна зберігати в квартирі або підвалі. Кожен з цих варіантів має свої нюанси.

Зберігання в квартирі

В квартирі бульби квітки рекомендується зберігати в прохолодному місці. Це може бути місце під вікном або балконними дверима. Температура повинна бути в діапазоні від 0 до 9 градусів.

Існує 3 основних варіанти зберігання:

 • В коробці або ящику. Бульби присипають піском, тирсою або торфом.
 • У горщиках. Ємність переноситься в прохолодне місце, при цьому вся зелена частина зрізається. Грунт потрібно періодично поливати, він повинен залишатися трохи вологим.
 • У холодильнику. Бульби ретельно висушується, поміщаються в пакети з отворами і загортаються в папір. Їх краще всього зберігати в нижній частині холодильника з фруктами і овочами.

При зберіганні в горщиках присутній ризик загнивання. Щоб його уникнути землю слід поливати через піддон.

83ef39b17ce21eaba26d237408077d68 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Зберігання в підвалі

Підвал повинен бути сухий і прохолодний. Погріб для зберігання бегонії не підійде. У ньому велика вологість і посадковий матеріал може почати гнити. Бульби містяться в коробку або ящик. Їх необхідно засипати тирсою або піском.

Догляд за бульбової бегонією

Догляд за бегонією у відкритому грунті передбачає своєчасний полив і проведення підживлень. Особлива увага приділяється підготовці рослин до зимівлі.

Освітлення і розташування

Рослина не повинно знаходитися на пекучому сонці. Світло повинне бути розсіяним. У перший місяць після висадки квітка рекомендується затуляти від сонця парникової

Температура

Для нормального розвитку важлива температура. Оптимальні показники — від 10 до 15 градусів. При низьких температурах квітка буде рости дуже повільно.

Полив і вологість повітря

Правильний полив допоможе зберегти цвітіння навіть у саму жарку погоду. Рослину потрібно зволожувати рано вранці. Вода повинна бути теплою. Денний полив небезпечний формуванням опіків і обпаданням листя. Якщо використовувати холодну воду, то коріння гинуть.

Після завершення активної фази цвітіння кількість поливу потрібно поступово скорочувати.

de74aed3bf04f95a732cecdda76794e9 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Підживлення

Щоб рослина нормально переносив спеку, його потрібно обприскувати ростовими речовинами. Наприклад, Гуматом, Цирконом або Епіне. Калійна селітра покращує стан листя. Після висадки її необхідно внести 2-3 рази з інтервалом у тиждень.

Після цього вносяться комплексні добрива, з невеликою кількістю азоту. Якщо азоту буде занадто багато, у сиру погоду бегонія може почати гнити. Остання підгодівля проводиться на початку жовтня.

37666dc6dcfd1db071145d9c185ac186 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Зимівля бегонії

Ближче до осені листя рослини починають жовтіти. У цей час потрібно прибрати всі бутони і квіти. Підгодівля припиняється, а полив зводиться до мінімуму. Бульби викопуються до настання перших морозів. Їх необхідно ретельно просушити в теплому приміщенні. Зелень повинна повністю засохнути.

Бульби укладаються в пісок або грунт і зберігається при температурі 5-7 градусів. Періодично потрібно зволожувати грунт та перевіряти стан бульб. Посадковий матеріал не повинен перемерзати.

Цвітіння

Бегонія клубна — одне з декоративних рослин. Воно має прості, махрові, двоколірні, великі і маленькі квіточки. Період цвітіння триває протягом усього літа.

Розмноження бульбової бегонії

Існує кілька варіантів розмноження бульбової бегонії. Це можна зробити насіннєвим способом, діленням бульб або живцюванням.

Вирощування бегонії бульбової з насіння

Такий метод розмноження дозволяє зберегти сортові особливості рослин. Сам процес вирощування тривалий і трудомісткий. Насіння треба розсипати на вологу землю і прикрити поліетиленом. Ємність поставити на сонячне місце і щодня обприскувати водою. Раз на добу горщик відкривати на годину. Якщо цього не робити, насіння можуть почати гнити від вогкості. Оптимальна температура в приміщенні – 24 градуси.

Насіння повинні зійти через 2 тижні. Коли на паростках з’явиться по 2-3 листочка, їх можна розсаджуватися по стаканчиках.

Поділ бульби

Для ділення краще всього брати старі бульби. Його рекомендується проводити на початку весни. Поки паростки не досягли 4-5 см, бульби можна розділити на декілька частин, без шкоди самій рослині. Місця зрізів обробляються порошком деревного вугілля або спеціальним препаратом.

Після ділення частини бульб розсідаються по різних горщиках. Далі, за ними треба доглядати як за повноцінними рослинами.

559cb3c7270909f72adaa6fd30353baf Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Розмноження бегонії бульбової живцями

Живцювання — найшвидший і простий метод розмноження рослини. Потрібно втеча довжиною 10 см з кількома листочками. Зріз присипається з порошком деревного вугілля. Укорінення слід проводити у вологій землі у світлому і теплому місці. Грунт не повинна стосуватися листя черешка.

Посаджений держак накривається банкою і щодня провітрюється. Через 3 тижні його можна пересадити в горщик.

2396f2f0da666271e66588c7f3d3735a Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Питання і відповіді

Як довго живе квітка?

Термін життя бегонії становить 2-3 роки. Однак, деякі сорти при правильному догляді можуть рости до 5 років. Бульбові бегонії, що продаються в магазинах, це рослини второгодки. Щоб молодить бульба, його слід розділити.

Як доглядати за бегонією бульбової восени?

З осені у рослини починається стан спокою. Воно триває до самої весни. В цей час прибрати всі зайві листя і пагони. Полив зводиться до мінімуму. При температурі 10 градусів рослину слід прибрати в холодне місце.

Як розбудити бульбову бегонію

Якщо бульби бегонії не виходить розбудити, то він може бути дуже сухим. Його можна реанімувати. Існує кілька способів. Перший варіант — загорнути бульбу в мокрий рушник і покласти в поліетиленовий пакет. Його слід покласти біля опалювального приладу. Раз в тиждень бульба потрібно провітрювати.

Другий варіант — загорнути бульба у вологу серветку, перліт або мох. Рослина поміщається у теплицю.

Через скільки днів сходить бегонія?

У більшості випадку насіння бегонії проростають за 10 днів. Однак, період проростання може тривати від 8 до 26 днів. Бульби починають сходити тільки через кілька тижнів. Спочатку вони формують коріння, а тільки потім пагони.

ea3c1a7220584b16fe6ee3e91bbdc1fa Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Можна прищипувати бульбову бегонію?

Бульбові бегонії не прищіпують. Сильно відросли пагінці просто підвішують або кріплять до високої основі. Гібридні бульбові бегонії добре гілкуються без прищипування.

На яку глибину садити бульбову бегонію?

Бульби рослини рекомендується висаджувати на глибині близько 5 див. Проте, досвідчені квітникарі рекомендують садити рослину, так щоб було видно нирки. Грунт підсипається по мірі росту пагонів.

Як відрізнити бульбову бегонію від кореневої

Головна відмінність бульбової бегонії і кореневої — наявність бульб. Такий квітка може вирощуватися як садова рослина багаторічна, так і в якості кімнатної. Товщина кореневища-бульби становить близько 5-6 див. Сам стебло досить тонкий, але міцний.

Чому скручуються листя бегонії бульбової?

Скручування листя на початковому етапі зростання — нормальне явище. Це тимчасове видозміна ніяк не позначиться на подальшому розвитку квітки. Таке явище спостерігається, бо коріння ще слабкі і листю не вистачає вологи.

Щоб забезпечити нормальне саморегулювання вологості, слід зробити хороший дренажний шар. У цьому випадку у листя буде надходити достатня кількість вологи і вони не будуть скручуватися.

7ec6ef0786cfc8a893c72818e5ac4a48 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Хвороби і шкідники

Бегонія відноситься до примхливим рослиною, які потребують постійного догляду. При порушенні агротехніки квітка може піддаватися нападкам комах і хворіти.

Основні шкідники:

 • листова нематода;
 • оранжерейна попелиця;
 • павутинний кліщ.

Нематода вражає молоді пагони і бруньки, в результаті рослина гине. Для усунення шкідника кущі квітів необхідно обробити гетерофосом. Уражені ділянки рослини видаляють і спалюють.

Оранжерейна попелиця живиться соком рослин. Щоб від неї позбутися рекомендується використовувати настій тютюну, мильний розчин або інсектициди.

eb207fa4c743beeb3b9b76c57d6191e6 Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Павутинний кліщ формує тонку павутину на листя. Після цього вони жовтіють і обпадають. При сильному зараженні припиняється цвітіння і рослина гине. Для боротьби з павутинним кліщем рекомендується проводити обприскування настоєм цибулі і часнику. Біля самого рослини потрібно поставити ємність з нарізаним часником.

Можливі захворювання:

 • Борошниста роса. Вона вражає надземну частину рослини. З’являється білий плями нальоту і листя починають засихати. Для обробки квітки використовуються фунгіциди або мідно-мильний розчин.
 • Сіра гниль. Це грибкове захворювання проявляється у вигляді плям сірого кольору. Рослину потрібно обробити Беномилом.
 • Бактеріальна плямистість. Утворюється на нижніх листя у вигляді дрібних водянистих плям. Для лікування проводиться обприскування системним фунгіцидом.
 • Томатний вірус. На листках утворюються жовто-зелені плями. Уражені рослини знищуються.

Основна причина розвитку захворювань — постійне перезволоження, яке сприяє розмноженню шкідників. Неправильних догляд призводить до завитию захворювань.

283077456b1a7e077e5bd557e168150f Як вирощувати бегонію в домашніх умовах

Деякі труднощі при вирощуванні бегонії бульбової

При вирощуванні бульбової бегонії недосвідчений квітникар може зіткнутися з низкою проблем. Основні з них:

 • жовтизна листя — брак світла або недостатній полив;
 • коричневі кінчики листя — повітря в приміщенні дуже сухе;
 • опадання бутонів — занадто багато вологи;
 • опадання листя — недолік світла.

Позбутися таких проблем можна лише усунувши причину. Подальший правильний догляд допоможе їх уникнути.

Бульбова бегонія може використовуватися як декоративна рослина в саду, так і в якості домашнього квітки. Щоб цвітіння були рясними та пишними підтримуйте правильний температурний та водний режим.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками