Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Гіппеаструм (лат. Hippeastrum) – багаторічна цибулинна рослина родини амарилісових, квітуче всього 1 разів у році, утворюючи великі квітки-зірки. На жаль, іноді довгоочікуваний період цвітіння так і не настає або гиппеаструм починає в’янути. Щоб виключити таку ймовірність, необхідно забезпечити рослині правильний догляд та належні умови утримання.

Вибір цибулини в магазині

Важливо відповідально поставитися до вибору цибулини гиппеаструма – від цього залежить чи приживеться воно і як швидко зацвіте.

Цибулина здорового гиппеаструма щільна, без плям і ущільнень, володіє гладкою, сухою, рівномірно забарвленим в коричнево-золотистий колір лускатим шаром і досить довгими білими корінням.

Облямівка червоного кольору і точковий візерунок – ознаки хвороби цибулини.

Догляд за гиппеаструмом

Декоративність рослини залежить в першу чергу від того, наскільки правильний догляд за ним здійснюється. Важливо створити для гиппеаструма максимально комфортні умови, які включають оптимальну температуру, освітленість і рівень вологості і змінювати їх в залежності від життєвого циклу квітки.

f19247e76dab683b36fac6f9b954ec30 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Освітленість

Світловий день рослини повинен тривати не менше 14 годин. Гіппеаструм любить сонячне світло, тому найбільш придатне для нього місце – підвіконня вікон, що виходять на південний схід або південний захід. Квітка добре переносить попадання на нього прямих сонячних променів, але оптимальним варіантом буде створення невеликої тіні і розсіяного освітлення з допомогою прозорого тюлю.

Щоб квітконоси росли рівними, гиппеаструм слід повертати відносно джерела світла. Робити це потрібно обережно, оскільки під вагою стрілок гиппеаструм може втратити рівновагу і впасти.

Температура

Гіппеаструм добре розвивається практично при будь-якій температурі навколишнього повітря, але найбільш комфортно почуває себе при +20-25 °C.

У період спокою температура в приміщенні повинна становити +12-14 °C, мінімально допустимий показник – +10 °C.

Необхідно уникати температурних перепадів, уповільнюють зростання квітки.

d4226cced8e360f9d79a57fd032e38d0 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Грунт

Для гиппеаструма підходить родюча, легкий та пухкий грунт, що володіє хорошою аерацією і влагопроніцаємостью. Можна використовувати готовий грунт, призначений для цибулинних рослин, або приготувати грунтосуміш самостійно, змішавши:

 • листову землю;
 • дерен;
 • торф;
 • грубозернистий пісок.

Також в субстрат можна додати компост або перепрілий гній і трохи золи.

Щоб знезаразити землю, перед використанням її потрібно прожарити, пропарити або пролити розчином марганцівки – це допоможе позбутися від шкідливих бактерій та мікроорганізмів.

Правильний полив

Частота та інтенсивність поливу залежить від життєвого циклу гиппеаструма. Так, в період спокою полив слід припинити до повного всихання листя, можна лише підливати трохи води в піддон, щоб підтримувати життєздатність цибулини і коренів.

Під час пробудження квітки зволожувати землю слід двічі на місяць. Коли на гиппеаструме розвивається квітконос, поливати його потрібно частіше, стежачи за тим, щоб вода не потрапляла на цибулину, а грунт не була перезволожена та встигала просохнути між поливами.

Для поливу слід використовувати відстояну воду кімнатної температури.

Вологість

Гіппеаструм не потребує підвищеної вологості і воліє утримання в сухому повітрі. Рослині не потрібні обприскування і зрошення – висока вологість сприяє поширенню стагоноспороза. При цьому незайвим буде регулярне протирання листя гиппеаструма вологим ватним диском.

Підгодівля

В цибулині гиппеаструма накопичуються поживні речовини, необхідні для цвітіння, тому важливо регулярно підгодовувати рослина. Кожні 10 днів, за винятком періоду спокою, потрібно вносити добрива, склад яких залежить від життєвого циклу квітки:

 • початок вегетаційного періоду – азотно-калійні підгодівлі в пропорції 40:60;
 • формування квітконосу – азотно-фосфорно-калійні добрива у співвідношенні 30:30:40;
 • цвітіння – фосфорно-калійні добрива в пропорції 40:60.

Підживлювати рослину можна тільки попередньо полив його, внесення підгодівлі в суху землю зашкодить квітці.

Підгодовувати гиппеаструм слід починати, коли квіткова стрілка зросте до 10-15 див.

Ємність для вирощування

У середньому цибулини гиппеаструма виростають до 10 см в діаметрі і мають довге коріння. Відповідний вазон для рослини повинен мати дренажні отвори, бути важким, вузьким і високим, глибиною приблизно 15 см і шириною 5 см більше цибулини. Що стосується матеріалу, то перевагу слід віддавати горщикам з кераміки.

ee9a114f96afb4f20489dd0a1c68b8e0 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Пересадка

Пересадку з повною заміною грунту слід проводити ранньою весною або восени, до початку періоду спокою. Молодим рослинам ця процедура потрібна щорічно, дорослим – кожні 2-3 роки.

Пересадку краще проводити методом перевалки, це мінімізує ризик пошкодження кореневої системи гиппеаструма. Перед тим як помістити цибулину в новий вазон, її необхідно уважно оглянути і переконатися, що на ній немає ран і гнилі, потім помістити в слабкий розчин марганцівки, підрізати коріння і присипати місця зрізів подрібненим вугіллям.

0ed9442d16ba06aa17f4f42045b42009 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Як посадити гиппеаструм

Висаджувати гиппеаструм можна без прив’язки до сезону року, орієнтуючись тільки на бажаний час цвітіння – гиппеаструм зацвіте через приблизно 5-9 тижнів після появи пагонів.

На дно вазона потрібно укласти дренажний шар з керамзиту, глиняних черепків або битої цегли, засипати заздалегідь підготовлений злегка зволожений субстрат і поглибити в нього цибулину не більше ніж на ⅔ висоти.

Якщо цибулина пошкоджена, з неї необхідно попередньо зрізати уражені ділянки і на півгодини замочити її в розчині фунгіциду («Фундазол», «Максим»).

Поглиблювати пошкоджену цибулину слід максимум на чверть.

Після посадки квітка потрібно поставити в тепле, злегка притінене місце, виключивши полив до тих пір, поки квітконіс не досягне висоти в 10 див.

6be3eb1cddce122405efbffcb6960cd1 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Розмноження гиппеаструма

Гіппеаструм розмножується за допомогою насіння і кількома вегетативними способами.

Відділення діток

Це найкращий і простий спосіб розмноження гиппеаструма.

Якщо догляд за гиппеаструмом здійснюється правильно, по боках 3-річних цибулин утворюються «дітки», з яких можна виростити нову рослину. Для цього потрібно:

 • за допомогою гострого стерильного інструменту відокремити «діток» від материнської цибулини;
 • обробити місця зрізів подрібненим активованим вугіллям або золою;
 • посадити молоді цибулини в ємність з заздалегідь підготовленої почвосмесью, поглибивши їх наполовину;
 • протягом 1,5-2 місяців підтримувати землю у вологому стані, щоб забезпечити сприятливі умови для розвитку кореневої системи;
 • після появи молодих листочків пересадити рослини окремі невеликі вазони.

Перший квітконіс гиппеаструм випустить не раніше, ніж через 2 або навіть 3 роки.

Протягом 2 років з гиппеаструма не можна зрізати листя навіть у період спокою.

Поділ цибулин

Оптимальний час для цього способу розмноження – листопад, час, коли в цибулинах накопичено максимальну кількість поживних речовин. Щоб розмножити гиппеаструм поділом, слід:

 • вибрати доросле цибулину великого діаметру і розрізати її на 2-8 частин так, щоб на кожній було коріння;
 • кожну часточку» присипати товченим вугіллям у місцях розрізів і висадити в ємність з торфово-піщаною сумішшю, поглиблюючи нижню частину;
 • доглядати за деленками, здійснюючи полив через піддон;
 • через кілька місяців, після появи на кожній частині «діток», розсадити їх в індивідуальні горщики діаметром 1-2 див.

При роботі з цибулинами необхідно дотримуватися обережності, оскільки їх отруйний сік.

4063d33a5827071c2caee244600b989a Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Розмноження лускою

Слід розрізати цибулину на 8-16 частин, залишивши на кожній частина дінця. Розрізані на часточки присипати стимулятором коренеутворення «Корневін» і висадити в пісок або мох-сфагнум так, щоб верхівки знаходилися зовні.

Ємності з посадженими «деленками» поставити в тепле місце при температурі не менше + 20 °C.

Через 40-50 днів з’являться «дітки», які навесні потрібно пересадити у вазони.

Розмноження насінням

Найбільш складний спосіб розмноження гиппеаструма, який використовують, як правило, селекціонери, оскільки для одержання насіння потрібно самостійно провести штучне запилення маточок і тичинок. Після цього, через 1,5-2 місяці, на рослині сформується насіння.

Важливо правильно вгадати термін висівання садивного матеріалу, т. к. 100% входять тільки свіжозібране насіння. Садити їх потрібно у вологий субстрат, що складається з дерну, листової землі, піску і перегною, після чого поставити в приміщення з оптимальною температурою для проростання до +25 °C.

Сходи з’являються приблизно на 15-20 день. Коли на молодих рослинах листочки зростуть до 6-10 см, їх слід пересадити в окремі ємності діаметром 6-7 див.

Зацвіте гиппеаструм через 2-5 років.

При насіннєвому розмноженні ознаки, властиві материнському рослині, можуть не зберегтися.

b015112512b5bf7311fc6aaea2ef12e2 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Період цвітіння гиппеаструмов

Період цвітіння гиппеаструма випадає на пізню зиму або ранню весну, але деякі види зацвітають влітку або восени. При кімнатному вирощуванні рослина цвіте з середини лютого за першу половину березня і може продовжувати утворювати нові бутони у квітні і навіть у травні.

Як змусити цвісти гиппеаструм

Якщо очевидних причин, що пояснюють відсутність цвітіння немає, змусити цибулину випустити квітконіс можна, якщо:

 • потримати перед посадкою цибулини 3 години в гарячій (43-45 °C) воді – цвітіння почнеться через 3-4 тижні;
 • з серпня до січня скасувати полив гиппеаструма, помістивши його в сухе темне місце, потім почати поливати квіти з’являться через 1,5 місяці.

Також можна зрізати в липні все листя, не поливати рослину протягом місяця, під час першого поливу ввести рідку комплексну підгодівлю. Після цього гиппеаструм зацвіте в кінці серпня-початку вересня.

Чому гиппеаструм не цвіте

Існує кілька причин, по яких відсутня цвітіння гиппеаструма:

 • брак поживних речовин – рослині потрібно багато добрив, а грунт у вазоні швидко виснажується, оскільки її трохи;
 • поява «діток» – у гиппеаструма йде багато сил на вирощування дочірніх цибулин;
 • наявність шкідників – боротьба з шкідниками вимагає багато сил;
 • гниль цибулини – надмірний полив веде до перезволоження грунту, що провокує загнивання.

Цвітіння може бути відсутнім з-за утримання рослини в погано освітленому приміщенні, неправильного режиму поливу і внесення підгодівлі і навіть невідповідним грунту. Крім того, гиппеаструм навряд чи випустить квітконіс, якщо зростає у великому вазоні, так він усі сили спрямує на розвиток кореневої системи, а не цвітіння.

2b9a18cbe1dbdeda3dd68a1292b0611f Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Гіппеаструм після цвітіння

Після закінчення цвітіння необхідно починати підготовку рослини до періоду спокою. Починаючи з 2 половини вересня, потрібно скоротити полив квітки. Після того як його листя опаде, а зів’ялий квітконіс буде зрізаний, гиппеаструм слід поставити в темне сухе місце з досить низькою температурою повітря і тримати там до кінця січня. Потім вазон з цибулиною потрібно виставити на добре освітлене місце, відновити полив і внесення добрив.

c7decbe72e128f02124522126d80ff09 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Період спокою гиппеаструмов

Період спокою рослини починається у вересні і триває до січня. Від того, наскільки якісно до цього періоду буде підготовлений гиппеаструм, залежить його подальше цвітіння.

Як підготувати рослину

З кінця серпня по початок вересня потрібно поступово скорочувати регулярність та інтенсивність поливів і внесення добрив, повністю припинивши підгодовувати і поливати квітку до кінця жовтня-початку листопада. Крайній термін – грудень. Після зменшення поливу і природного скорочення світлового дня до початку зими все листя повинні відмерти.

Не слід зрізати невисохлі листя – вони віддають поживні речовини цибулині, сприяючи їх збереженню для наступного цвітіння.

Як зберігати

Перебуваючи в стані спокою, цибулини зберігають живі корені, тому потрібно продовжувати помірно поливати їх не частіше 1 разу в місяць. Вазони зі сплячими цибулинами повинні знаходитися в темному і сухому приміщенні не менше 8-10 тижнів при температурі +12-14 °C.

Якщо на цибулині залишилося 1-2 зелених листка, що не заважають зберігання вазона з гиппеаструмом, можна залишити їх, акуратно пригнувши. Якщо ж місця для зберігання мало, їх слід обережно зрізати біля основи цибулини.

Як розбудити після спокою

Для пробудження квітки потрібно поставити його на світле вікно і поступово відновити режим поливу і внесення добрив.

Якщо цибулина довго не прокидається, а перед початком періоду спокою на ній залишалося менше 4 листків, цвітіння в цьому сезоні не буде.

176fd899186642a7b5f05ea76c6d04a8 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Хвороби і шкідники

Шкідник Симптоми Як позбутися
Борошнистий червець На частинах гиппеаструма з’являється білий наліт, схожий на вату, зростання квітки сповільнюється. Видалити верхній шар грунту і пошкоджені ділянки рослини, механічно очистити листя від комах, використовуючи ватний диск, змочений у спирті, тричі з проміжком в 7 днів обробити квітка інсектицидами («Актара», «Актеллік», «Метофос»).
Нарцисова муха Гіппеаструм припиняє ріст і цвітіння. Обробити цибулину «Актара», у разі сильного ураження від рослини доведеться позбутися.
Трипси На зовнішній стороні листя з’являються білі плями і смужки. Обробити квітка 2-3 рази «Актеллік» або «Фитовермом».
Павутинний кліщ На гиппеаструме утворюється тонка біла павутина, листя і квітконоси стають крихкими, деформуються, жовтіють, опадають, їх покривають «мармурові» плями. Замінити верхній шар грунту, видалити уражені ділянки рослини, очистити квітка від комах за допомогою ватного диска, змоченого в мильному розчині, 2-3 рази з проміжком у тиждень обробити гиппеаструм інсектицидами («Аррива», «Актеллік», «Метофос», «Фуфаноном»).
Щитівка На гиппеаструме з’являється липкий наліт, зростання квітки зупиняється, листя і квітки обпадають. Протерти підвіконня спиртом або мильним розчином, обробити рослина «Фитовермом», «Арривой», «Перметрином» або «Фуфаноном».
Попелиця Комаха живиться соками рослини із-за чого його листя і квітки втрачають насиченість. Провести обробку гиппеаструма інсектицидами «Актара», «Метофос», «Аррива» або «Фуфаноном».

Проблеми при вирощуванні і методи їх усунення

Неправильний догляд за рослиною, зокрема недотримання правил поливу, може призвести до розвитку різних захворювань і навіть загибелі квітки.

a5245bfa086744efe17aab9bfa4027f1 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Червона гниль

Червона гниль розвивається в результаті перезволоження грунту. Листя стають млявими, на лусочках цибулини і коренях з’являється гниль. Необхідно видалити всі пошкоджені частини гиппеаструма і кореневої системи, просушити цибулину протягом тижня, перед посадкою в новий продезінфікований субстрат обробити її «Фундазолом».

Несправжня борошниста роса

Захворювання розвивається в результаті змісту квітки в умовах підвищеної вологості і відсутності провітрювання. Листя стають м’якими, слабкими, на них з’являються сріблясті плями, квітконоси виростають короткими або зовсім відсутні. При перших ознаках хвороби необхідно обробити гиппеаструм спеціалізованим засобом від борошнистої роси, наприклад, «Фунгіцидом», змінити умови утримання квітки, налагодити догляд за ним.

Червоний опік грибковий

Захворювання проявляється в утворенні довгастих плям червоного кольору на всіх листках гиппеаструма. Уражені ділянки спочатку розм’якшуються, потім деформуються і висихають.

12a6de56cd5aa504f14adb3588bacdbe Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Якщо вчасно не почати лікування, цибулина згниє і гиппеаструм загине.

Причиною хвороби найчастіше стає неякісний посадковий матеріал, а її розвитку сприяють перепади температури і перезволоження грунту.

Щоб позбутися від червоного грибкового опіку, потрібно обробити гиппеаструм мідним купоросом, «Хомом», «Абига-Піком», «Максимом», «Ровралем» або «Топазом», дати йому просохнути протягом 2 днів, пересадити і щодня рихлити ґрунт до моменту утворення нової кореневої системи.

Жовтіє листя: що робити?

Пожовкла листя гиппеаструма може вказувати на нестачу харчування, проблеми, пов’язані з кореневою системою, або необхідність термінової пересадки.

Однак найчастіше листя починають жовтіти восени, коли гиппеаструм готується до періоду спокою. Потрібно просто перенести квітка в темне і прохолодне місце для відпочинку, припинити полив і відразу зрізати сухе листя.

c500c7689d487c8be604b577fe9cb0be Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Відмінності гиппеаструма від амариліса

Гіппеаструм і амариліс – рослини одного ботанічного сімейства Амариллісові (лат. amaryllidaceae). Вони мають зовнішню подібність і потребують майже однаковому догляді, проте мають різне біологічне пристрій.

Характеристика Гіппеаструм Амариліс
Форма цибулини Округла або видовжена. Грушовидна.
Кількість квіток 2-6 6-12
Життєві цикли Можливо влаштувати період спокою у будь-який час і простимулювати цвітіння. Не піддаються коригуванню.
Аромат квіток Практично немає. Яскраво виражений.
Поява квітконосу Після або одночасно з появою 4 аркуша. Спочатку квітконіс, в кінці періоду цвітіння листя.
Освіта діток Рідко. Регулярно.
Квітконіс Порожнистий. Повнотіла.
Період цвітіння Лютий — березень. Осінь.
Період спокою Вересень — лютий. Червень — вересень.

6f2809063c3e5bbf76b5c5f874877490 Як вирощувати гиппеаструм в домашніх умовах

Гіппеаструм не найпростіший для вирощування в домашніх умовах квітка. Він вимагає від квітникаря не тільки певних навичок і знань, але і терпіння і уваги. Однак, як і в будь-якому іншому справі, головне – бажання і прагнення виростити на підвіконні прекрасний квітка, тоді навіть початківці флористи впораються з усіма примхами гиппеаструма.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками