Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Зміст
 1. Трохи історії про маранта
 2. Біологічна характеристика марантових
 3. Маранта: енергетика рослини
 4. Маранта для домашнього вирощування: різновиди
 5. Маранта двоколірна
 6. Маранта очеретяна
 7. Маранта триколірна (фасцинатор, красножильчатая)
 8. Маранта беложилковатая (беложильчатая)
 9. Маранта Керхова
 10. Маранта Массанжена
 11. Як доглядати за марантой
 12. Як купити хорошу маранту, на що дивитися при покупці
 13. Вибір місця в будинку для маранти
 14. Вологість повітря
 15. Температура
 16. Грунт і добрива
 17. Полив
 18. Обрізка
 19. Як пересадити маранту в домашніх умовах
 20. Догляд в різний час року
 21. Навесні
 22. Влітку
 23. Восени
 24. Взимку
 25. Ознаки неправильного догляду в домашніх умовах за марантой
 26. Цвіте чи маранта і як?
 27. Користь і шкоду для людини
 28. Використання в кулінарії
 29. Лікарські властивості
 30. Розмноження маранти
 31. Розмноження поділом
 32. Розмноження живцями
 33. Хвороби і шкідники
 34. Хвороби
 35. Шкідники
 36. Борошнистий червець
 37. Щитівки
 38. Червоний павутинний кліщ
 39. Як реанімувати?
 40. Питання і відповіді
 41. Чому маранта не цвіте в домашніх умовах?
 42. Як часто слід вносити добрива під цю квітку?
 43. Як часто можна пересаджувати рослину в домашніх умовах?
 44. Чому у маранти скручуються, жовтіють і сохнуть кінчики листя?
 45. Чому маранта опустила листя вниз?
 46. Уповільнений ріст, сухі і коричневі краї листя
 47. Листя згортаються, на них з’являються плями
 48. Жовто-коричневі краї листя
 49. Опадання листя
 50. Загниваючі мляві стебла
 51. Листя засихають і втрачають яскравий колір

Маранта ― примхлива тропічна красуня, квітка-оберіг, «ловець» негативної енергії і тривог власника. Вважається, що її не слід заводити новачкам ― досить вимоглива до умов утримання. Однак це не так: догляд за марантой хоч і складний, але дозволяє осягнути багато тонкощі квітникарства.

Трохи історії про маранта

Маранта ― багаторічна трав’яниста рослина, родом з вологих тропічних лісів Центральної і Південної Америки. Квітка почали культивувати більш 7000 років тому. Це підтверджують розкопки в Карибському басейні, під час яких археологи виявили крохмаль, виготовлений з її кореневищ.

У XVI столітті Вільям Х’юстон ― власник плантацій в Південній Америці ― дізнався від місцевих племен про лікувальні властивості квітки, який аборигени називали «стріла-корінь». Прізвисько не було випадковим ― рослина використовувалося при лікуванні поранених стрілами з отруєними наконечниками.

Пізніше Х’юстон привіз його насіння в Європу, де став вирощувати їх у своєму аптечному саду. Так про квітку дізнався венеціанський медик Барталомео Маранта, прізвище якого і покладено в основу офіційної назви рослини.

f4d7898cb9f65f1b4c04799b2a3b77f4 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Однак крім нього у маранти є й інші імена ― «царівна жаба», «богомолець» та «10 заповідей». «Царівною жабою» квітка в народі стали називати за незвичайне забарвлення ― нібито він нагадує шкуру зачарованою Василини Прекрасної.

Прізвисько «богомолець» («молитовне рослина») з’явилося завдяки тому, що ввечері, коли освітлення стає недостатньо, листя маранти приймають вертикальне положення і замикаються. З боку це нагадує людини, що молиться. Вранці вони повертаються в початковий стан.

В Англії маранту було прийнято тримати в кожному будинку ― 10 цяток, які зустрічаються на її листі, асоціювали з 10-ма заповідями. Звідси й походження останньої назви.

Біологічна характеристика марантових

Маранта (Maranta) відноситься до роду Марантових ― багаторічних трав’янистих декоративно-листяних і красивоцветущих рослин, яких налічується близько 400 видів. У природних умовах вони рідко виростають вище 20 см, однак деякі культивовані види здатні досягати 1,5 метрів.

Рід Маранта складається всього з 20 видів. Його представники відрізняються ефектними листям, які розташовуються на довгих черешках, часто виходять прямо з землі. Їх розмір рідко перевищує 13-15 див. Вони можуть бути овальними або довгасто-ланцетними. Забарвлення лицьової сторони листових пластин варіюється від сріблясто-білого до темно-зеленого, майже чорного; зворотного ― від світло-зеленого до бордово-червоного. Поверхня завжди має візерунки, утворені плямами і яркоокрашенными жилками.

54eb907da0432456ca36f880be049af9 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Коренева система марант складається з клубневидне або довгастого кореневища, яке служить сховищем води в період посухи, і тонких коренів, що постачають рослині вологу і поживні речовини. Тонкі трав’янисті стебла кущів зазвичай формуються з віком. Вони можуть бути як сланкими, так і прямостоячими.

Маранта: енергетика рослини

Маранта об’єднує усередині себе енергію Марса, Сонця і Меркурія. Тому вона має здатність очищати будинок від негативу і агресії, а також притягувати до нього багатство і успіх. Вважається, що квітка буде корисний сім’ям, члени яких активні та емоційні люди.

Також маранта може допомогти тим, хто має проблеми зі сном ― вона сприяє розслабленню, відмови від суєти і переживань. Квітка також відмінно підійде людям, що знаходяться в пошуку себе, вважають, що їх життя проходить даремно, і тим, хто втратив надію знайти щастя.

fb19d1c2d83ab8706a6bcbd622abf983 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Ще рослина здатна позитивно впливати на швидкість навчання та комерційну діяльність. Крім того, знаходиться під його впливом, людина, легше сходитися з оточуючими.

Маранта для домашнього вирощування: різновиди

В домашніх умовах вирощують лише шість різновидів маранти ― двоколірне, триколірну, очеретяну, беложильчатую і її гібриди ― Керхова і Массанжена.

Маранта двоколірна

Рослина має овальними короткочерешковим листям довжиною близько 15 см зі злегка хвилястими краями. З лицьового боку вони пофарбовані в два відтінки зеленого ― той, що світліше, знаходиться в центрі вздовж серединної жилки і темніє по напрямку до країв. Також на поверхні розташовуються плями бурого кольору. Зворотна сторона листа покрита волосками і пофарбована в блідо-червоний. Відмітна особливість виду ― він не утворює бульб.

249c975341969d8e5fabb19abe7bb7c3 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Маранта очеретяна

Очеретяна маранта ― чагарник, висота якого трохи перевищує 1 м. На жорстких прямостоячих стеблах знаходяться яйцевидні великі (до 25 см) листя зі злегка загостреними кінчиками. Їх зворотна сторона темно-зелена і опушена волосками. Рослина має товсті бульбоподібні їстівні коріння.

2027d8c9a5e8c42dc54038dca6e3b5a8 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Маранта триколірна (фасцинатор, красножильчатая)

Маранта триколірна ― один з найбільш декоративних видів. Його представники виростають до 40 см у висоту. Овальні бархатисті листя квітки ростуть на коротких черешках, в центрі вони темно-зелені і світлішають по напрямку до країв.

Їх поверхня прикрашають блідо-зелені цятки вздовж серединної жилки і темно-зелені перьеобразные ― уздовж бічних. Відмінною рисою виду є червоний колір жилок. Виворітна сторона листя малинова або бузково-фіолетовий.

Маранта беложилковатая (беложильчатая)

Маранта беложильчатая ― компактна рослина з великими округло-еліптичними листям, прикрашеними правильним геометричним візерунком. Їх ширина становить близько 9 см, довжина ― до 15 див. Поверхню листкової пластини темно-зелена, малюнок на ній ― блідо-зелений, прожилки ― білі. Зворотна сторона може бути сріблястою, зеленувато-синій, блідо-червоного або бордового.

Маранта Керхова

Маранта Керхова ― невелике (до 25 см у висоту) рослина з короткочерешковим овальним листям. Верхня яскраво-зелена сторона листової пластини прикрашена безліччю темно-зелених плям і білою смугою, розташованої вздовж серединної жилки. Низ аркуша може бути світло-блакитним, темно-червоним або мати якийсь проміжний відтінок.

23b88a31c82b516bf574b2b52fb00757 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Маранта Массанжена

Маранта Массанжена ― володар великих овальних листків незвичайного забарвлення: біля центральної прожилки розташоване м’ятна пляма з каймою темного-коричневого кольору, зовнішній край ― блакитно-зелений зі світлими смугами вздовж прожилок.

Як доглядати за марантой

Серед квітникарів маранта має репутацію складного в утриманні рослини. Однак, все що необхідно для збереження привабливого зовнішнього вигляду ― створити умови, близькі до природних.

Як купити хорошу маранту, на що дивитися при покупці

Перед покупкою необхідно ретельно оглянути рослина. В ідеалі, поставте поруч кілька горщиків з марантами і виберіть ту, що виглядає найбільш здоровою і пухнастою.

Потім оцініть стан субстрату ― не повинно бути:

 • сухості або потопу;
 • цвілі;
 • неприємного запаху.

Якщо все в порядку, переходите до огляду листя:

 • Зверніть увагу на кількість паростків в районі ґрунту ― чим їх більше, тим краще.
 • Прощупайте листя ― у здорової рослини жилки виділяються.
 • Перевірте на наявність шкідників ― подивіться листя на просвіт, на них не повинно бути проколів, безбарвних крапок і штрихів.

Не варто лякатися сухих кінчиків на листках ― це лише наслідки неправильного догляду. Така рослина, потрапивши в дбайливі руки, швидше звикне до нової обстановці.

Проблемою є і цятки в середині листа. Зазвичай вони ― не показник хвороби, а наслідки хімічної обробки або холодної перевезення.

Вибір місця в будинку для маранти

Горщик з марантой краще поставити в місце з яскравим розсіяним світлом. Рослина буде добре себе почувати:

 • в глибині кімнати навпроти вікна;
 • у кутку біля вікна;
 • у простінку між вікнами.

Головне ― не допускати потрапляння на листя прямих сонячних променів, інакше вони втратять свій ефектний забарвлення.

Коли не один з попередніх варіантів неможливий, припустимо вирощувати квітка при денному освітленні. В такому випадку йому потрібно влаштувати тривалість світлового дня не менше 16 годин.

2e5b59fd87d82f4b2e10cd771c0b9a72 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Вологість повітря

У природному середовищі маранта зростає в умовах підвищеної вологості, з-за чого і при кімнатному утриманні цей показник необхідно підтримувати на рівні 85-90%.

Тому квітка слід регулярно обприскувати. Причому робити це потрібно протягом усього року. Рекомендується використовувати тільки кип’ячену, дистильовану або відстояну воду без хлору.

Однак одних обприскувань буде недостатньо. Для підтримки високого рівня вологості можна:

 • Розташувати горщик біля акваріума або декоративного фонтанчика.
 • Містити квітка під флораріуме.
 • Поставити ємність з марантой в піддон з вологою галькою, керамзитом або сфагнумом.
 • Кілька разів на місяць влаштовувати рослині душ під теплою водою. Субстрат під час процедури слід накривати плівкою.

Періодичність обприскування:

 • влітку ― 2 рази в день (вранці і ввечері);
 • взимку ― 2 рази в тиждень.

Але навіть виконання всіх рекомендацій не гарантує того, що верхівка і кінчики листя маранти не пожовкнуть.

67d66ddd3585b767f2a5ae78c630ba87 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Температура

Маранта ― теплолюбна рослина, яка боїться протягів, холодних підлог і різких перепадів температур. Влітку її слід утримувати при 20-25 °C, взимку ― при температурі не менше 17-18 °C (оптимально 19-20 °C).

В теплий період року квітка буде прекрасно почувати себе на вулиці в безветренном місці. Температура грунту, в якій висаджено рослина, не повинна перевищувати 18 °C. До загибелі маранти може призвести як переохолодження (температура нижче 10 °C), так і перегрів (вище 30 °C).

Грунт і добрива

Для висаджування маранти необхідний повітропроникний пухкий слабокислий субстрат, який можна придбати в спеціалізованому магазині або приготувати самостійно. Оптимальні наступні склади ґрунтосуміші:

 • листова земля, торф і пісок (2:2:1);
 • листова земля, торф, пісок і перегній (4:2:1:1).

Щоб збільшити рихлість грунту можна додати в неї сфагнум, деревне вугілля, хвойну землю, кокосовий грунт або соснову кору дрібної фракції. Ні в якому разі не можна використовувати перліт ― він містить фтор.

Підгодівлю квітки слід проводити систематично, однак захоплюватися не варто ― маранта дуже чутлива до надлишку добрив. Можна використовувати тільки комплексні мінеральні добрива для декоративно-листяних рослин («Агриколу», «Гумат», «Фернику-люкс» та ін), або чергувати їх з органікою (пташиним послідом, цукром, фруктами, попелом і т. д.).

ce464ba69b18d92a78f1000199e68f38 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Підживлення у весняно-літній період проводять 1 раз в 2 тижні, в зимовий ― раз на місяць. При цьому мінеральні добрива вносяться з розрахунку 1 г на 1 л води, органіка ― в пропорції 1:20.

Полив

Маранта у весняно-літній період потребує рясному поливі. Процедуру слід проводити по мірі висихання верхнього шару грунту ― орієнтовно 3-4 рази в тиждень. У холодну пору року полив потрібно скоротити до помірного з періодичністю 1 раз в 3-4 дня.

Рекомендації по поливу:

 • не допускати, щоб вода застоювалася;
 • не пересушувати земляний ком;
 • використовувати теплу (на 2-3° вище кімнатної), відстояну, краще кип’ячену воду;
 • поливати по периметру горщика ― вода не повинна потрапляти на листя.

Обрізка

Обрізка маранти може бути:

 • формує ― коли потрібно надати кущика акуратний вигляд;
 • «на пеньок» ― при необхідності омолодити рослину.

У першому випадку видаліть старі, зів’яле листя і обріжте прирости, які надмірно витягнулися. Процедура сприяє формуванню молодих листочків.

У другому випадку кущ слід зрізати під корінь, прибрати в темне тепле місце і регулярно поливати. Приблизно через 1,5 місяці почнеться активне нарощування нової листя.

Як пересадити маранту в домашніх умовах

Маранту необхідно пересаджувати:

 • після придбання;
 • на початку весни ― молоді рослини щорічно, раз у 2-3 роки ― дорослі;
 • при виникненні захворювань (псування грунту).

Ємність для посадки краще брати низьку, але широку ― коріння квітки розвиваються в горизонтальній площині. Її розмір повинен бути більше попередньої. З матеріалів найбільш краща пластмаса ― в керамічних горщиках коріння рослини взимку можуть сильно переохолоджуватися.

Перед тим як приступити до процедури слід:

 • Рясно полити рослину, щоб його було простіше отримати.
 • Зрізати з куща всю засохлу і мляву листя.
 • Продезінфікувати інструменти, грунт і горщик, щоб не заразити рослина грибковими, бактеріальними або іншими хворобами.

Пересадка:

 • Витягти маранту разом із земляною грудкою зі старої ємності.
 • Оглянути коріння, видалити пошкоджені, хворі та сухі.
 • Місця зрізів обробити активованим вугіллям.
 • На дно горщика покласти товстий шар дренажу (бита цегла, черепки, керамзит, щебінь тощо).
 • Перенести рослину в новий горщик.
 • Засипати грунтом, але не утрамбовувати.
 • Полити.
 • Поверхня замульчувати перегноєм або хвойними голками.

Потрібно намагатися, щоб кореневище розташовувалося у верхніх 10-12 см субстрату. Протягом 2-3 тижнів після процедури полив повинен бути акуратним і помірним ― під час адаптації маранти до нового місця існує високий ризик загнивання коренів.

Догляд в різний час року

Навесні

Навесні температура змісту маранти повинна становити 18-19 °C. У цей період слід переходити на більш активний полив ― важливо, щоб верхня частина грунту постійно була вологою. Підживлення слід проводити 1 раз в два тижні.

Влітку

Влітку важливо не допускати перегріву рослини, в цей час температура в приміщенні, де воно знаходиться не повинна перевищувати 25 °C. З червня починається період активного росту маранти, тому їй для нарощування зеленої маси необхідна велика кількість вологи в грунті. Поливати потрібно з такою періодичністю, щоб грунт не встигав пересихати. При цьому застою води допускати не можна. Добрива слід вносити раз на 14-16 днів.

802186c815d1da396c6ad1d4ea7337f3 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Восени

Оптимальна температура для маранти восени ― 18-20 °C. У цей період квітка переходить у стадію спокою. У зв’язку з цим рекомендується поступово скорочувати полив, щоб рослина почала готуватися до зими. До середини осені підгодовувати квітка слід в тому ж режимі, що і влітку.

Взимку

Взимку потрібно берегти маранту від переохолодження ― важливо підтримувати ту ж температуру, що і восени. Особливу небезпеку в цей час являють нагрівальні прилади, а також холодні підвіконня і пол. Полив в цей період потрібно скоротити до помірного. Підживлення можна вносити раз на місяць.

Ознаки неправильного догляду в домашніх умовах за марантой

Маранта завжди сповіщає власника про наявність помилок у догляді за допомогою листя. Досить вивчити сигнали рослини, щоб швидко коригувати умови утримання.

Проблема з листям Причина
Жовтіє Нестача води
Покриваються жовтими плямами Сонячні опіки, або низька температура змісту, або обдув протягом.
Підсихають з країв Недолік поживних речовин і вологи, використання води низької якості.
Скручуються Низька температура змісту, брак води.
Втрачають колір Надлишок світла
Витягуються і складаються разом Недолік світла

Цвіте чи маранта і як?

У природному середовищі маранта цвіте щороку навесні і влітку. Проте в домашніх умовах домогтися цього досить складно ― бутони з’являються лише при ідеальному змісті рослини.

Цвітіння маранти рясне і триває протягом 2-3 місяців. При цьому по черзі з’являються стрілки, на яких зібрані в невеликій колосок дрібні білі, рожеві або блідо-жовті бутони. Однак вони не відрізняються особливою декоративністю.

e1282196d7ff00144ebda253c6d6d69e Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Користь і шкоду для людини

Маранта відома не тільки завдяки ефектному зовнішньому вигляду. Вона активно використовується в кулінарії і медицині.

Використання в кулінарії

Коріння маранти містять велику кількість крохмалю тому харчова цінність рослини досить висока. З нього отримують борошно ― аррорут, що складається з вуглеводів на 94%. Тому в 100 г продукту міститься всього 65 калорій.

Особливо аррорут популярний в латиноамериканській та мексиканської кухні. Там він використовується як загусник для пудингів, желе, соусів, рагу, супів.

Марантовый крохмаль випереджає картопляний і кукурудзяний за смаковими і корисними властивостями, а за необхідності він також може з легкістю замінити пшеничне борошно. Тому він відмінно підходить для випічки.

Аррорут рекомендований людям, які страждають на анорексію, анемією кишечника і діабет ― він позитивно впливає на травні процеси. Також на основі кореня маранти виготовляють продукти для дитячого харчування. Вони особливо корисні малюкам, які страждають порушеннями вуглеводного обміну.

Лікарські властивості

Корисні властивості рослини обумовлені його складом. Маранта містить вітаміни В1, В2, В5, В6, В9, А і РР, а також бета-каротин. Ще вона багата мінеральними речовинами: селеном, цинком, марганцем, міддю, залізом, фосфором, калієм, кальцієм, магнієм і натрієм.

8c12f86bbe197d6cd9b3c85a4021b06c Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Препарати на основі марантового кореня знижують ризик утворення тромбів, тому їх призначають для профілактики тромбофлебіту. Квіти рослини медиками використовуються в якості дієтичного і загальнозміцнюючий засіб. В народній медицині «богомолець» застосовується для лікування безсоння.

Протипоказання:

 • Індивідуальна непереносимість.
 • Виразкова хвороба шлунка.
 • Кровотечі.
 • Погана згортання крові.
 • Нещодавнє хірургічне втручання.

Важливо відзначити, що виготовляти борошно або інші засоби з маранти самостійно не можна.

Розмноження маранти

Отримати нову рослину в домашніх умовах можна за допомогою поділу кореневища або живцями.

Розмноження поділом

Розмноження маранти розподілом рекомендується проводити під час весняної пересадки. Для цього потрібно:

 • Вийміть дорослу рослину з горщика.
 • Розділіть його на 2-3 частини так, щоб у кожної залишився корінець і кілька листів.
 • Висадіть корінці в окремі ємності з вологим і теплим (20-21 °C) субстратом.
 • Створити тепличні умови ― накрийте поліетиленовим ковпаком, банкою або пластиковою пляшкою.
 • Регулярно провітрюйте, поливайте і обприскуйте.

Укорінення має відбутися за 1-1,5 місяці. Визначити, що рослина прижилася, можна по появі нових листочків. Після цього укриття можна буде прибрати.

d18ec5542ca52f088a4714f90734609f Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Розмноження живцями

Заготівлю живців слід проводити в травні — червні. Для розмноження підходять молоді пагони. З них потрібно відрізати верхівки довжиною не менше 7 см, з парою нирок і 2-4 листям.

 • Обробіть зрізи стимулятором росту, наприклад, «Стимулином».
 • Поставте заготовку в банку з чистою водою.
 • Дочекайтесь появи коренів (4-6 тижнів).
 • Висадіть в субстрат.
 • Рясно полийте.
 • Тримайте в тепличних умовах.

Міні-тепличку можна буде зняти приблизно через 1-1,5 місяця.

Хвороби і шкідники

Поява на рослині хвороб і паразитів зазвичай є наслідком порушення рекомендацій за змістом рослини.

Хвороби

Хвороба Ознаки Причина Лікування
Антракноз На листках з’являються бурі з сірою облямівкою плями, в центрі яких помітні червоні або темно-помаранчеві опуклості зі спорами грибка-збудника. Підвищена кислотність грунту. Видаліть пошкоджені листя і пагони, обробіть рослину фунгіцидом.
Сажістий грибок Темно-сірий наліт, розростаються і зливаються в одне плями. Зараження паразитами. Застосуйте інсектициди, містіть рослину на свіжому повітрі.
Плямистість Освіта жовтих плям на обох сторонах листя. Відсутність свіжого повітря і просвітів між листям. Використовуйте фунгіциди, регулярно провітрюйте приміщення.

Шкідники

Часто маранта і піддається атакам шкідників ― борошнистого червця, щитівки і червоного павутинного кліща.

Борошнистий червець

Присутність паразита видають білі ватообразные липкі виділення. Щоб позбутися шкідника, потрібно протерти листя слабким мильним розчином, а потім влаштувати йому теплий душ. Якщо зараження було виявлено на пізній стадії, слід вдатися до використання інсектицидів («Фосфамід», «Актара», «Нурелла-Д», «Рогора» або «Каліпсо»).

0a95d25c1b887d39446edca3a4dd9add Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Щитівки

Щитівки ― коричневі комахи, в результаті життєдіяльності яких листя маранти жовтіють і обпадають. Квітка слід протерти тканиною, змоченою в мильному розчині, залишити на 40 хвилин, потім обполоснути під душем. Після чого використовувати «Актеллік», «Фітоверм», «Метафос» або «Актару».

Червоний павутинний кліщ

Листя, уражені червоним павутинним кліщем, жовтіє, сохне і рано опадають, на них з’являється тонка павутинка. При виявленні слідів перебування паразита, рослина потрібно негайно обробити «Актеллік» і протягом наступних 2-3 тижнів пильно спостерігати за його станом.

Як реанімувати?

Якщо квітка став чахнути, а його листя раптом втратили блиск і почали засихати ― це привід задуматися про те, що рослина знаходиться в неналежних умовах. Щоб виправити ситуацію, необхідно:

 • Нормалізуйте температуру і вологість в приміщенні, де міститься маранта.
 • Переконайтеся, що освітлення достатньо, але при цьому квітка не знаходяться під палючим сонцем.
 • Перевірте субстрат ― можливо, він занадто сирий або сухий.
 • Переконайтеся, що рослині не докучає протяг.
 • Подивіться не потребує квітка пересадки.

Варто навести всі параметри в норму, як маранта оживе.

Питання і відповіді

Чому маранта не цвіте в домашніх умовах?

Маранта рідко цвіте в приміщенні ― умови далекі від природних. Неправильний догляд зводить до нуля ймовірність формування бутонів.

Як часто слід вносити добрива під цю квітку?

У маранти відсутній яскраво виражений період спокою, тому добрива слід вносити на протязі всього року. Влітку ― 1 раз в 2 тижні, взимку ― 1 раз в місяць. Можна використовувати як готові мінеральні комплекси, так і органіку.

Як часто можна пересаджувати рослину в домашніх умовах?

Молоді рослини пересаджують раз в рік, дорослі ― раз в 2-3 роки. Процедуру проводять на початку весни.

c95b78fd505427c3b18128c9f3efa743 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Чому у маранти скручуються, жовтіють і сохнуть кінчики листя?

Це може відбуватися з кількох причин:

 • з-за нестачі вологи;
 • з-за низької температури в приміщенні і поливу холодною водою;
 • в результаті зараження паразитами.

Чому маранта опустила листя вниз?

Надмірний полив, порушення температурного режиму і протяги часто стають причиною млявої опущеною зелені. Також проблема може бути наслідком нестачі світла.

Уповільнений ріст, сухі і коричневі краї листя

Ознаки вказують на недостатність зволоження.

be41b882b6946852deea9c31bfb5ad52 Як вирощувати маранту в домашніх умовах

Листя згортаються, на них з’являються плями

Таке відбувається при:

 • нерегулярному та недостатньому поливі;
 • низькій температурі змісту;
 • наявність протягів;
 • зіткненні листя з холодними вікнами;
 • грибкових захворюваннях.

Жовто-коричневі краї листя

Краї листя можуть ставати жовтими з коричневим відтінком через:

 • надлишку яскравого світла;
 • сухості грунту і повітря;
 • різкого перепаду температур.

Опадання листя

До опадання листя призводять:

 • низька вологість у поєднанні з рясним поливом;
 • сонячні опіки;
 • недолік вологи;
 • протяги;
 • вік (для нижніх листків).

Загниваючі мляві стебла

Млявість і загнивання стебел можуть бути викликані надмірним поливом і занадто низькою температурою змісту. Можливо, почався процес гниття коней ― рослина краще пересадити.

Листя засихають і втрачають яскравий колір

Можливими причинами засихання листя і втрати ними забарвлення можуть бути:

 • надлишок освітлення;
 • попадання на поверхню листових пластин прямих сонячних променів;
 • вік (для нижніх листків).

Ефектні листя тропічної красуні ― вагомий аргумент, щоб ризикнути і долати всі можливі труднощі, пов’язані з доглядом за нею. Тим більше, насправді, їх не так вже й багато. Досить просто слідувати порадам, перевіреним часом, і маранта буде радувати погляд здоровим зовнішнім виглядом.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками