Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Зміст
 1. Особливості екзотичного квітки
 2. Опис листя, квіток, плодів
 3. Короткий опис вирощування
 4. Можна тримати монстеру будинку
 5. Чому можна: корисні властивості і прикмети
 6. Чому не можна
 7. Види монстери
 8. Монстера Адансона monstera adansonii
 9. Монстера Борзига monstera borsigiana
 10. Монстера пробита або дірява Мonstera pertusa
 11. Монстера делікатесна або приваблива Monstera deliciosa
 12. Монстера коса або неравнобокая Monstera Obliqua
 13. Монстера Карвинского Monstera karvinskyi
 14. Монстера загострена Monstera acuminata
 15. Як доглядати за монстерою в домашніх умовах
 16. Куди поставити у квартирі
 17. Освітленість
 18. Температурний режим
 19. Полив
 20. Обприскування
 21. Добриво
 22. Обрізка
 23. Цвітіння
 24. Отруйність
 25. Що робити з повітряними коренями
 26. Монстера взимку
 27. Як зробити, щоб квітка зацвіла
 28. Пересадка рослини
 29. Вимоги до грунту для монстери
 30. Розмноження монстери
 31. Розмноження монстери верхівковим черешком
 32. Розмноження монстери стебловим черешком
 33. Розмноження монстери листям
 34. Розмноження монстери відведеннями
 35. Розмноження бічними відростками і діленням кореневища
 36. Повітряними коренями
 37. Розмноження насінням монстери
 38. Як розмножити монстеру стеблом
 39. Можливі проблеми
 40. Чому у монстери жовтіє, сохне і опадає листя
 41. Чому у чорніє листя монстери
 42. Чому не зростає
 43. Хвороби і шкідники

Монстера — велике екзотична рослина родом з Південної Америки. Користується популярністю в якості кімнатної квітки, завдяки невибагливості і ефектному зовнішньому вигляду. Проте багато хто побоюється тримати її вдома: з монстерою пов’язані застережливі прикмети і забобони.

Особливості екзотичного квітки

Монстера відноситься до сімейства Ароїдних. В природі зустрічається в Південній і деяких районах Центральної Америки, а також у ряді країн Азії, де вирощується з метою отримання їстівних плодів. Відомо близько 50 різновидів рослини.

ab9317d49cbb8fdae4553c0ea506c64b Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Опис листя, квіток, плодів

Листя рослини м’ясисті, великі, в природі — до метра в діаметрі. Колір варіюється від світлого до темно-зеленого; зустрічаються екземпляри з мармуровою забарвленням пластин. Перші листки виростають невеликими, характерні отвори з’являються на них у міру зростання. Надалі монстера утворює великі листя з довгастими отворами по всій ширині. Спочатку вони зібрані в трубки, які розкриваються в сформовану пластину. Згодом стають перисто-розсічені, з помітними прожилками і смугами.

99c9871cdfe1da84079717dd75ba9312 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

При цвітінні рослина утворює суцвіття циліндричної форми, що нагадує кукурудзяний качан і огорнуте своєрідним покривалом біло-кремового кольору. Через деякий час дозріває плід — ягода довжиною 20-30 сантиметрів, з товстою шкіркою і соковитою м’якоттю. Їстівний плід, за смаком нагадує одночасно ананас, банан і манго.

Короткий опис вирощування

При вирощуванні в умовах квартири монстера досить швидко виростає до стелі, займаючи при цьому значну площу і в ширину. Тому слід заздалегідь відвести рослині свій куток у хаті, не розраховуючи, що воно надовго приживеться на столі або на підвіконні.

Квітка живе близько 10 років. Потребує яскравому розсіяному світлі, регулярному поливі, підгодівлі і щорічної пересадки.

Можна тримати монстеру будинку

Монстера — одна з популярних кімнатних рослин. Однак щодо неї існує ряд забобонів, деякі з яких не позбавлені підстав.

Чому можна: корисні властивості і прикмети

Основна корисна особливість ліани — здатність поглинати електромагнітне випромінювання, шкідливий для людини. Додатково вона іонізує повітря і вловлює частинки пилу. Тому дуже сприятливо розташовувати монстеру поблизу холодильника або мікрохвильовій печі. Однак пам’ятайте, що рослина отруйна і не повинно контактувати з посудом і продуктами харчування.

Ще одна дивна властивість — усунення безладу в ментальній сфері. Поставте горщик з монстерою поблизу комп’ютера, якщо вам трапляється брати роботу додому. Рослина допоможе створити сприятливий мікроклімат, налаштовує на діловий лад, впорядкувати думки і підвищити уважність.

3d585b50bea95f0f3f7d8f21b27a34a0 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Здатність монстери виділяти вологу дозволяє використовувати її в якості натурального зволожувача.

Прикмети, пов’язані з позитивним впливом квітки:

 • Позбавляє приміщення від негативної енергетики. За повір’ями, монстера живиться негативною енергією. Добре розташовувати горщик з рослиною в місцях, де щодня буває багато відвідувачів: в банківських установах, відділах по роботі з клієнтами, опенспейс офісах.
 • При гарному догляді стає оберегом для господаря, приносить удачу.
 • Лікує головний біль і допомагає впоратися зі стресом.

Монстера прикрашає і оживляє інтер’єр. Це властивість корисно для людей, які страждають депресією, перепадами настрою.

Чому не можна

Рослина отруйна, тому його не варто заводити в будинку, де є маленькі діти або тварини.

Прикмети, пов’язані з негативним впливом квітки:

 • Монстера — енергетичний вампір, витягує сили з мешканців будинку і їх гостей.
 • Порушує ауру. Якщо ви з рослиною не зійдетеся характерами, воно почне притягувати до вас неприємності.
 • Квітка вважається «чоловікогоном». Незаміжня дівчина, маючи його в будинку, за прикметою, не зможе вийти заміж. Якщо ж у жінки в шлюбі є проблеми, монстера доведе чоловіка до відходу з родини. І навіть у дружніх подружжя рослина, що знаходиться в спальні, здатне викликати зниження сексуального тяжіння.

Більшість прийме пов’язані з підвищеною потребою монстери в кисні. Відсутність регулярного повітрообміну в кімнаті, де росте ліана, призводить до погіршення самопочуття людей, що жили там. Тому не рекомендується розташовувати її в спальні та дитячої.

Види монстери

Відомо кілька різновидів ліани, придатних для вирощування в умовах міської квартири.

Монстера Адансона monstera adansonii

Здатна досягати висоти 8 метрів. Листя овальної форми, злегка загострені до зовнішнього краю, довжиною від 20 до 55 сантиметрів і шириною від 15 до 40 сантиметрів, покриті дірочками. Покривало качана при цвітінні має жовтуватий відтінок.

a32dbe3a22b743c8b1d5665e66a083ad Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Монстера Борзига monstera borsigiana

Має великі темно-зелені листові пластини, рівномірно надрізані і за формою нагадують серце. Є більш мініатюрної різновидом делікатесної монстери.

f867334e0084120cc02988a9f60092cf Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Монстера пробита або дірява Мonstera pertusa

Володарка сильно поцяткованих отворами листя, часом досягають розміру 1 метра. Квітковий качан — до 10 сантиметрів у висоту.

b086d2061444947739ac8442371b83f9 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Монстера делікатесна або приваблива Monstera deliciosa

Найбільший вид, здатний в дикій природі виростати до 12 метрів. Основна відмінна риса — наявність їстівного плоду, що нагадує за смаком щось середнє між бананом і ананасом. В домашніх умовах він дозріває приблизно 10 місяців. Листові пластини у формі серця перисто-розсічені, на них є дірочки.

58d1b9268eeeb6959f681a839fbeca4d Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Монстера коса або неравнобокая Monstera Obliqua

Повзуча ліана. Свою назву отримала з-за нерівномірного росту листя: одна половина завжди трохи більше іншої за розміром. Листові пластини мають форму еліпса, покриті овальними отворами. Краї при цьому залишаються цілісними.

cf69c40cde0c1a4f1a2338b84f1f9ceb Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Монстера Карвинского Monstera karvinskyi

Рослина висотою до трьох метрів, з розсіченим і покритими дірочками листям.

b1d8afd85ed9fdcb4481618958ec4ec5 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Монстера загострена Monstera acuminata

Листові пластини цільні, не розсічені, мають витягнуту, злегка загострену до зовнішнього краю форму. По мірі зростання на них з’являються характерні отвори.

3449a3727f990b34b25cd7aae633da42 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Як доглядати за монстерою в домашніх умовах

Рослина невимоглива до температури та освітлення, що дозволяє вирощувати його в різних частинах будинку. Вона добре переносить перепади температур, сухість і загазованість повітря, протягом деякого часу витримує відсутність поливу. При цьому ліана продовжує рости, але перестає цвісти і плодоносити.

Куди поставити у квартирі

Квітка чутливий до переміщень. Краще відразу визначити для нього остаточне місце і надалі не пересувати без необхідності. У глибокій тіні монстера може загинути, а відкрите сонце здатне залишити опіки на листках.

Освітленість

Рослина любить яскраве, але розсіяне освітлення з легким притіненням. Важливо створити оптимально наближені до природи умови, щоб зберегти яскраве забарвлення листя. Недолік світла веде до зменшення розміру листкової пластини і хвороб повітряних коренів, що згубно позначається на стані всього квітки.

Температурний режим

Монстера комфортно відчуває себе в широкому діапазоні температур: від 16 до 25 градусів. У прохолоді її зростання сповільнюється, а в теплі стає більш інтенсивним. У весняно-літній час оптимальна температура — від 20 до 25 градусів, пізньої осені та взимку — 16-18 градусів. Слід уникати протягів. Стовпчик кімнатного термометра в приміщенні з монстерою не повинен опускатися нижче 10 градусів.

Полив

Інтенсивність поливу залежить від пори року. Навесні і влітку грунт слід рясно зволожувати одразу після висихання верхнього шару. У зимовий час частоту поливу знижують, очікуючи 1-2 дні після підсихання субстрату.

Квітка негативно реагує і на пересихання грунтосумішей, і на застій вологи. Перелив може викликати появу гнилі на коренях і плям на листових пластинках.

Для поливу монстери використовується м’яка, відстояна вода.

Обприскування

Рослина дуже любить процедуру обприскування листя з пульверизатора. Виробляти її бажано раз в 1-2 тижні добре відстояною водою кімнатної температури. По мірі забруднення листя монстери слід очищати від пилу за допомогою м’якої вологої ганчірки.

Добриво

Рослина добре розвивається і без додаткового живлення. Однак підживлення піде йому тільки на користь. Органічні і мінеральні добрива чергують, використовуючи періодичність раз в 2-3 тижні з другої половини весни і до початку осені.

Обрізка

Після уповільнення активного росту ліани рекомендується періодично зрізати верхівку, щоб стимулювати розвиток бічних пагонів.

Цвітіння

У природі монстера цвіте щороку, однак цвітіння в умовах квартири досягти непросто. При гарному догляді і своєчасне внесення добрив через пару років після посадки монстера може сформувати суцвіття з дрібних квітів у формі качана, закритого покривалом білого кольору з кремовим або жовтуватим відтінком. Надалі на місці качана утворюється плід.

Отруйність

Сік рослини отруйний: він здатний викликати подразнення шкірних покривів і запалення слизових оболонок. Особливо небезпечні незрілі плоди — їх вживання може призвести до шлункових та кишкових кровотеч, опіків слизової рота.

2543fec9df7261be85cb30fbd0422c07 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Що робити з повітряними коренями

Повітряні корені виглядають не дуже естетично, але необхідні для додаткового живлення рослини. Їх зазвичай прив’язують до стовбура і зверху обкладають мохом, який потрібно зволожувати при кожному поливі.

Монстера взимку

У зимовий період бажано дати квітці відпочити. Температуру в приміщенні, де росте монстера, по можливості слід знизити до 16-18 градусів, уникаючи при цьому протягів, до яких рослина дуже чутливо. Полив скорочується до 1-2 разів в тиждень (через пару днів після того, як підсохне верхній шар ґрунту). Підгодовувати ліану взимку не потрібно.

Як зробити, щоб квітка зацвіла

Поза природи монстера цвіте рідко. Щоб домогтися цього, створюють умови, максимально наближені до клімату тропіків:

 • яскраве, але розсіяне світло з легким притіненням;
 • рясний полив та обприскування;
 • температура повітря від 20 до 25 градусів;
 • горщик відповідного розміру по глибині і ширині, правильно підібраний грунт;
 • збереження повітряних коренів.

Якщо всі умови дотримані, можна очікувати появи суцвіття через 2-3 роки після посадки.

Пересадка рослини

Монстера росте швидко і їй потрібна регулярна пересадка. Вперше рослину пересаджують в ранньому віці, а потім щорічно до досягнення віку 4-5 років. Після цього терміну припустимо змінювати ємність і грунт раз в 3-4 року.

Вимоги до грунту для монстери

При підборі грунту необхідно максимально відтворити склад грунту в тропіках. Найпростіший спосіб — придбати у квітковому магазині субстрат для монстер і пальм. Однак грунтосуміш можна приготувати і в домашніх умовах:

 • З’єднати торф, перегній, пісок, дернову і листову землю у співвідношенні 3:2:1:1:1.
 • Дернова земля, торф, пісок, перегній (1:1:1:2).
 • Пісок, перегній, листова і дернова земля (1:1:1:3).

Грунт повинен бути легким і пухким, а субстрат при посадці займати не менше третини обсягу горщика.

Розмноження монстери

Найчастіше рослина розмножують вегетативно, за допомогою живців, проте є способи, що передбачають вирощування квітки з насіння. Всі маніпуляції з монстерою бажано проводити в рукавичках, щоб не викликати подразнення шкіри.

Розмноження монстери верхівковим черешком

Цей метод користується найбільшою популярністю. Верхівковий відросток зрізається з дорослої рослини і поміщається в ємність з водою. Держак готовий до укорінення, коли на ньому з’являться мінімум три кореневих гілочки.

Розмноження монстери стебловим черешком

Зі старої рослини зрізують черешки, на яких є нирки. Потім відростки поміщають в індивідуальні ємності з мохом, торфом або вологим піском, зверху накривають скляною банкою.

Розмноження монстери листям

Спосіб застосовується, якщо необхідно укоренити випадково отломившийся лист. Для цього його поміщають в ємність з водою і чекають появи корінців, а потім висаджують у підготовлений грунт.

27cf9d5d9df9a487fa5a5bc2d0768b40 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Розмноження монстери відведеннями

Дуже трудомісткий, але при цьому надійний метод. Суть його полягає в тому, щоб змусити один з повітряних коренів пустити свої кореневі відростки, не відокремлюючи його від основної рослини. Для цього до стовбура монстери прив’язують ємність з водою, в яку опускають коріння, або зволожують їх за допомогою обприскування, попередньо обернувши мохом. Коли відвід достатньо розвинеться, його відрізають від основної рослини і пересаджують в окремий горщик.

Розмноження бічними відростками і діленням кореневища

При пересадці можна відокремити частину кореневища з розеткою листя або ниркою і помістити в іншу ємність з субстратом. Бічні відростки, що з’являються в нижній частині стебла, їх намагаються вкоренити на початку весни.

Повітряними коренями

При розмноженні цим методом корінь відділяють від материнської рослини і поміщають у воду або зволожений мох.

Розмноження насінням монстери

Цей спосіб використовується рідко, тому що є найменш результативним. Щоб дочекатися сходів, застосовують тільки свіжі насіння рослини. Їх поміщають в поліетиленовий пакет, наповнений вологим мохом, і тримають на яскравому розсіяному світлі при температурі 23-25 градусів. Появи перших паростків слід очікувати приблизно через півтора місяця. Пакет з насінням необхідно регулярно провітрювати і зволожувати.

de925004e5283c9cadd105a6ee5f0215 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Як розмножити монстеру стеблом

Для посадки слід вибирати частину стебла з ниркою або листом. Акуратно відокремивши від стовбура, необхідно помістити її в воду і дочекатися появи декількох кореневих відростків. Потім рослину можна перемістити в ємність із підготовленою почвосмесью.

Можливі проблеми

При недотриманні необхідних для розвитку рослини умов можуть виникати проблеми, серед яких затримка росту, зів’янення і потемніння листя.

Чому у монстери жовтіє, сохне і опадає листя

Брак поживних речовин або застій вологи в грунті можуть викликати пожовтіння листя. Якщо спостерігається процес передчасного в’янення, швидше за все, справа в нестачі світла або зараження паразитами. Сохнути листя можуть як з вини шкідників, так і з-за спеки в приміщенні.

Чому у чорніє листя монстери

Листові пластини починають чорніти при надмірному поливі, в результаті якого утворюється застій води в горщику. Коріння, а потім і вся рослина вражаються гнилизною. Щоб зупинити процес, потрібні термінова заміна грунту, дезінфекція ємності і обрізування пошкоджених коренів. Квітка після пересадки необхідно полити розчином фітоспорину. Їм же обробляють постраждалі листові пластини.

07d96c1b401564a0fea0857384dce665 Як вирощувати монстеру в домашніх умовах

Чому не зростає

Ріст рослин зупиняється при температурі нижче 19 градусів або нестачі світла. Крім того, квітці може не вистачати поживних речовин для росту через збіднення грунту або ураження шкідниками.

Хвороби і шкідники

Хвороби рослини найчастіше пов’язані з помилками у догляді: порушенням температурного режиму, нестачею або надлишком вологи, недостатньою освітленістю.

 • При переливі жовтіє листя, а на повітряних коренях може з’явитися гниль. Якщо ж листові пластини сохнуть, зволожувати грунт потрібно частіше.
 • Недолік світла призводить до нездатності листя досягати своїх звичайних розмірів. Вони виростають слабкими і невеликими.

Небезпечні для квітки шкідники:

 • Павутинний кліщ. Його можна впізнати за характерною павутинної мережі на листках рослини. При цьому квітка стає слабким, втрачає сили. Впоратися з кліщем допоможе нанесений на листя мильний розчин.
 • Борошнистий червець. Монстера стає млявою, молоде листя і пагони в’януть, на них з’являється білий наліт. Борються з червецем за допомогою мильної губки, якою обробляють листові пластини.
 • Щитівка. Листя починають швидко в’янути, на квітці з’являються характерні нарости коричневого кольору. Лікування аналогічно тому, що при знищенні борошнистого червця.
 • Тріпс. Шкідники з’являються на зворотному боці аркуша. Зовні при цьому можна помітити велику кількість світлих точок. Для боротьби з трипсом рослину обприскують інсектицидом.

При створенні сприятливих умов монстера буде почувати себе комфортно в умовах квартири. Рослина невибаглива, росте при широкому діапазоні температур. Більшість прикмет, пов’язаних з негативним впливом квітки на людину, є марновірством, не мають під собою реальних підстав.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками