Як влаштований газ-контроль на газових плитах

Вбудована система газ-контролю значно збільшує безпеку при використанні газової духовки. Вона перешкоджає витоку газу, якщо полум’я затухло. Функція досить корисна, проте у неї є і недоліки. Щоб повною мірою використовувати систему на своїй плиті, вивчіть, яким чином вона працює, а також ознайомтеся зі способами виправлення неполадок.

Газ-контроль в газовій плиті: що це таке?

Функція відповідає за безпеку при використанні газової кухонної плити. Якщо полум’я з конфорки згасне, то спрацює блокування подачі газу. У перших моделях з такою функцією контроль здійснювався на одночасну блокування подачі для всіх розгалужень. Нові технології надають можливість перекрити тільки ту конфорку, у якій згасло полум’я.

b506a2abff24ca614bc72a1676a978e5 Як влаштований газ контроль на газових плитах

Якщо ваша плита обладнана даною системою, можна не стояти постійно у конфорки під час приготування їжі. Якщо полум’я згасне, газ автоматично перестане надходити в конфорку. Тим не менш функція не дає 100% гарантії, тому намагайтеся не йти з дому, залишивши працюючу плиту.

Принцип роботи газ-контролю

f08e2ea34004eb6a7ca27d290bf4bdc2 Як влаштований газ контроль на газових плитах

Якщо у газовій печі обладнаний газ-контроль, то біля кожної конфорки буде знаходитися відповідний датчик. В ньому знаходиться электропара – механізм, який перетворює тепло в електроенергію. При розпалюванні конфорки датчик нагрівається, що утворилася теплова енергія переноситься на клапан і відкриває кран подачі газу. Якщо вогонь погас, то датчик охолоне і від втрати енергії клапан закриється.

Функція корисна для духовок без автоматичного розпалу. В бюджетних моделях для запуску духовки потрібно знімати піддон, відкривати клапан подачі і одночасно підпалювати його. Після цього зазвичай дверцята закривається для нагріву. Не завжди можна чітко бачити полум’я в духовці. Тому якщо ви турбуєтеся про власну безпеку, краще купіть піч з функцією газ-контролю.

За і проти системи

Як і кожна технологія, система має свої плюси і мінуси. Безсумнівно, головне достоїнство режиму – істотне підвищення безпеки, з-за якої кожен 4-й чоловік зовсім боїться купувати газову плиту. Також система створює своєрідний захист від дітей.

З недоліків можна відзначити підвищену ціну за додаткову функцію. Але основний мінус системи – довгий розпал конфорки. Причина полягає в тому, що при автоматичному включенні, датчик має розігрітися до певної температури для відкриття пропускного газового клапана. У кожної фірми виробника печей час на розпал відрізняється, але в середньому це займає 15-20 секунд. Такий нюанс не впливає на якість роботи печі, але істотно забирає ваш час.

Як перевірити і вимкнути газ-контроль

0053e6714e8b906d01bd80fd8bcd8633 Як влаштований газ контроль на газових плитах

Важливо розуміти, що всі маніпуляції по заміні деталей і ремонту газ-контролю проводяться сертифікованими фахівцями із відповідної служби, тому самостійне відключення режиму заборонено законодавством. Однак для тих, хто зважиться відключити систему без професіонала, потрібно дотримуватися стандартної інструкції:

 • вимкніть подачу газу;
 • видаліть з кімнати всі електроприлади і гаджети;
 • вимкніть подачу електроенергії в усьому будинку;
 • повністю відкрийте вікна;
 • закрийте кран подачі газу до печі;
 • від’єднайте газовий шланг і перевірте його на наявність витоку за допомогою мильного розчину;
 • знайдіть систему газового контролю і ключем від’єднати термопару;
 • з електроклапана вийміть пружину і поверніть все на місце.

Можливі поломки та їх діагностика

Причиною несправності системи може бути її забруднення, знос клапана і электропары, зміщення датчика, а також розрив з’єднання деталей. Незалежно від складності ремонту, в першу чергу викликайте фахівця з відповідної служби.

При належному досвіді з діагностики та ремонту газових печей можна відновити газ-контроль самостійно, однак службою якщо будуть помічені кроки розкриття системи, то можна нарватися на штраф. Якщо зовнішніх пошкоджень не видно:

 1. Перекрийте подачу газу.
 2. Відкрутіть задню кришку печі.
 3. Роз’єднайте елементи системи.
 4. Почистіть елементи системи щіткою з використанням звичайного миючого засобу і ретельно просушіть.

Якщо процедура не допомогла, ймовірно, причина поломки – знос деталей.

Нюанси

Режим і принцип роботи газового контролю має деякі нюанси:

 • Для кожного розпалювання потрібно чекати 15-20 секунд, поки набереться необхідна температура.
 • Якщо час розпалу збільшилася, значить, электропара засмітилася або забруднилася.
 • Недопустимо самостійно змінювати роботу системи, намагаючись зменшити час на розпал.
 • Не завжди причиною відсутності розпалювання є датчик газового контролю. Іноді паливо може не подаватися в конфорку через засмічення отворів.

Щоб уникнути проблем і штрафів, за будь-якої неполадки газового обладнання в обов’язковому порядку викликайте професіоналів.

Як зробити газ-контроль своїми руками

9eb196a14dbc4f2a147bd4e2112f961b Як влаштований газ контроль на газових плитах

У систему газового контролю входить клапан, электропара, датчик і провідники. Самостійно такий прилад зробити дуже складно. При цьому не варто забувати, що справа стосується вибухонебезпечної речовини, тому настійно не рекомендується вносити зміни і ремонтувати систему власноруч. Для цього існує організація з обслуговування та ремонту газового обладнання.

Газ-контроль має як переваги, так і недоліки. Головний плюс режиму – значне збільшення безпеки через відсутність витоку газу при згасанні полум’я на конфорці. Тим не менш плити, обладнані даною системою, коштують дорожче. Також мінус механізму – втрата часу при розпалюванні. Однак, якщо опустити цей факт, режим стане гарним захистом від протікання вибухонебезпечної речовини.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками