Як зберегти виноград в домашніх умовах

Перед тим як покласти виноград на зберігання, і його місце потрібно попередньо обробити. На термін зберігання впливають такі фактори, як сорт, температурні умови, вологість і якість обробки. Розглянемо найпоширеніші способи зберігання винограду на короткий та тривалий термін без втрати корисних речовин.

Як зберегти свіжий виноград на кілька днів

12eef3e688f2248e238a66f8b917399a Як зберегти виноград в домашніх умовах

У магазинах виноград зазвичай продається в спеціальних упаковках з отворами. З їх допомогою відбувається взаємодія ягід з киснем, з-за чого свіжий смак зберігається довше. Якщо ви купуєте виноград на ринку чи вирощуєте самостійно, то найкращим місцем зберігання на 2-5 днів буде холодильник. Однак і тут потрібно використовувати підготовлену тару.

Покладіть фрукт в целофановий пакет, але не зав’язуйте, а просто прикрийте. Найкращим місцем буде камера для овочів, але тільки щоб поруч не було ні єдиного продукту, в іншому випадку виноград швидко вбере сторонні запахи. Залиште його немитим, оскільки при великій кількості води він почне швидше гнити. Також не забудьте видалити мляві і підгнилі ягоди з грона.

Сорти для тривалого зберігання

296d7b32a27e8a1287e35dafa2ec35ba Як зберегти виноград в домашніх умовах

Сорти винограду мають різний період зберігання, однак тільки при дотриманні деяких умов. Розглянемо найбільш міцні сорти, які здатні залишатися свіжими протягом 3-6 місяців:

 • Зимовий каталонія. Цей виноград здатний зберігати свої якості до 5 місяців. Ягоди на ніжках тримаються міцно, але в лютому — березні оболонка стає жорсткою і темніє. На смак зимовий каталонія стає гірким і водянистим.
 • Асма. Сорт вирізняється строком зберігання до 5 місяців, і тільки за умови, що він буде досить зрілим. В останній місяць зими він починає швидко псуватися і міняти колір. Оболонка стає жорсткою, але всередині ягід збирається багато рідини. Асму рекомендується зберігати окремо від продуктів, так як вона швидко вбирає сторонні запахи.
 • Сенсо. Один з найміцніших сортів, який здатний зберігатися до весни. Виноград стійкий до грибкових наростам і не змінює смак аж до березня. Ягоди не змінюють колір і міцно тримаються на грона.
 • Карабурну. Максимальний термін зберігання – 5 місяців, проте вже через 90 днів стає вразливим до грибка. Незважаючи на максимальні строки зберігання, карабурну досить вибагливий.

Тривалістю зберігання виділяються темні сорти, проте вони повинні бути повністю дозрілі.

Особливості збору та підготовки до зберігання

62b52f7dc8256a5ec6943b65053965fd Як зберегти виноград в домашніх умовах

Збір винограду – це досить складний і трудомісткий процес. Період збереження буде залежати від якості обробки. Перед зрізом ретельно огляньте гроно, щоб вона не була зелена і суха. Якщо ягоди покриті воском, а гребінь світло-зеленого кольору і гнучкий, то виноград вважається стиглим і його можна зривати.

Комплектувати грона в ящики потрібно гребінцем вгору, ягоди не повинні виступати вище рівня тари. Як тільки виноград сформований, відразу опускайте його в льох, оскільки він швидко втрачає пружну форму і гниє.

Способи зберігання взимку

Існує багато способів зберігання винограду в зимовий час. Всі вони поділяються умовами та рівнем підготовки. Розглянемо найбільш популярні методи зберігання, їх переваги і недоліки.

В погребі

На початку процедури підготуйте приміщення. Очистіть від сміття, а стіни обробіть антибактеріальним засобом. Найбільш поширений і простий спосіб – побілка. Льох повинен постійно провітрюватися, оскільки підвищена вологість призведе до появи грибка.

Використання ємностей з водою

a66a3af57ee05668adeb74aeda79347f Як зберегти виноград в домашніх умовах

Використання методу найбільш актуально для винограду з тонкою і слабкою шкіркою. Гроно потрібно зрізати разом з лозою, при цьому що б на ній залишалися пагони. Потім основну гілку ставимо в воду, а лозу залишаємо в підвішеному стані. В якості альтернативи використовуйте пляшку. Виставляйте лозу в пляшку з рідиною і в становищі, ближче до горизонтального подвешивайте грона.

Підвішування

f928a0e3a459028ae3e5c808c45181c6 Як зберегти виноград в домашніх умовах

Візьміть тонкий дріт або довгий шнурок і міцно, але не ламаючи, перев’яжіть грона. Залишайте між ягодами відстань, щоб вони не торкалися один одного.

Для такого методу зберігання знадобиться достатньо місця, проте підвішений виноград прийме природну форму і збережеться до трьох місяців. Під ним покладіть брезент, щоб можна було зібрати обсипаються ягоди. Регулярно міняйте підкладку, в іншому випадку заведеться оцтова мошка і пошириться по всьому винограду.

Застосування ящиків і бочок

d9f6c4cbbfbf2d907576bd834999bc40 Як зберегти виноград в домашніх умовах

Існує кілька варіантів зберігання винограду в тарі:

 1. На дно ящика викладаємо тирсу, потім одним шаром кладемо виноград, щоб він не торкався один одного. Повторюємо процедуру до повного наповнення. Не використовуйте високу тару, оскільки велика вага розчавить ягоди. Хвойні тирсу ефективно блокують появу грибка і бактерій, але з-за них змінюється смак винограду. Оптимальний варіант — дерево тополі або пробкова крихта.
 2. У невисокі ящики покладіть висушену траву або папір, потім додайте виноград одним шаром. Максимальний термін зберігання таким методом не перевищує два місяці, при цьому за ягодами потрібно регулярно стежити, оскільки може завестися грибок.

Вкладайте в ящики виноград тільки з цілими і пружними ягодами. Це позбавить його від масового гниття.

На полицях

3a1037e32870cdd6282e1fbd394f8e04 Як зберегти виноград в домашніх умовах

Оптимальна висота між полицями становить не менше 25 див. Перед зберіганням очистіть їх від сміття і висушіть від вологи. В якості підкладки можете використовувати поліетиленову плівку або папір. Як варіант, виноград обсипають солом’яною золою, вона блокує розмноження бактерій.

Не кладіть виноград на зберігання поряд з овочами, оскільки він вбере не тільки вологу, але й запах.

Зберігання на гребенях

Існує два варіанти:

 1. На сухих гребенях. Гроно винограду зрізайте разом з лозою, щоб вона була по 7-10 см з кожної сторони. Потім простягніть дріт або шнур і зробіть петлі відповідних розмірів. Підвісьте на них відрізану гроно так, щоб вона не стосувалася наступного. Лоза буде передавати залишилася вологу ягодам, тим самим сповільнюючи процес швидкого дозрівання.
 2. На зелених гребенях. Більш трудомісткий процес, але найефективніший. Намагайтеся зрізати виноград разом з зеленої, молодою лозою. Потім підготуйте тару з водою, частіше використовуються скляні пляшки. Акуратно вставте зелену лозу в пляшку з водою, а гроно залиште зовні, щоб вона звисала в природній формі. Так виноград не тільки протримається довго, але і залишиться свіжим. Регулярно переглядайте ягоди на псування.

Зберігання винограду в холодильнику

Якщо ви хочете зберегти ягоди максимальний термін, тоді скористайтеся холодильником. При дотриманні всіх умов виноград зберігає корисні властивості більше, ніж на півроку. Зберігати можна як в морозильній камері, так і в загальному відсіку, проте результат буде різний. Якщо ви не бажаєте його заморожувати, тоді помістіть його у відсік для овочів, попередньо очистивши гроно від зелених і перестиглих ягід.

Заморожування в морозильній камері

c182c120fb63a6adcf89c1e35d172a5d Як зберегти виноград в домашніх умовах

Морозильна камера сприяє зберіганню винограду строком до одного року, проте для цього вам потрібно зробити кілька послідовно дій:

 • ретельно огляньте виноград і відберіть тільки стиглі і пружні ягоди;
 • відірвіть їх від грона і покладіть в ємність;
 • промийте проточною водою;
 • покладіть в холодильник на 2-3 години для охолодження;
 • перекладіть ягоди в контейнер або целофановий пакет і помістіть в морозильну камеру.

Якщо ви хочете заморозити виноград невеликими гронами, тоді попередньо просушіть їх у підвішеному стані.

Як правильно розморозити виноград

Щоб ягоди зберегли свої корисні властивості, перемістіть їх з морозилки в основну камеру холодильника на 18-20 годин. Щоб виноград розморозився швидко, залийте його водою кімнатної температури. Ягоди бажано вжити протягом години, бо потім вони втратять свої властивості і зіпсуються.

Ні в якому разі не розморожуйте ягоди в мікрохвильовці, так як практично всі корисні речовини відразу зникнуть. Для варіння компоту або варення, виноград можна зовсім не розморожувати.

Умови тривалого зберігання

12a7bcc1c2a4e4645ff431b810c4b0bc Як зберегти виноград в домашніх умовах

Якщо ви хочете зберегти виноград на тривалий час, тоді потрібно вибрати відповідний сорт і правильно його підготувати. При дотриманні всіх правил в ягодах залишиться свіжий смак і корисні властивості до 1 року.

Вибір лежких сортів

Найбільш довго зберігається виноград пізнього дозрівання. Він виділяється пружністю і восковим покриттям. Темні сорти тривалий час не втрачають пружності і зберігають товарний вид. Також на термін зберігання впливає цукристість ягоди, чим більше цукру, тим довше зберігається виноград.

На білих ягодах можуть з’явитися темні плями. Вони не вказують на яке-небудь захворювання, однак товарний вигляд погіршується. Виправити це можна обкурюванням сірчистим димом.

Підготовка винограду з літа

Якщо ви вибрали правильний сорт для тривалого зберігання, то це ще не означає, що виноград буде довго зберігати свої властивості. Доглядати за ягодами потрібно ще з літа. Регулярно поливайте коріння аж до збору. Застосовуйте профілактичні заходи за допомогою добрив або спеціальних препаратів, навіть якщо на вигляд здорові плоди.

Правильна прибирання врожаю

Виноград повинен дозрівати як можна довше оскільки зелені ягоди не збережуться і одного тижня. Збирайте плоди тільки у денний час, так як вранці та ввечері на ягодах збирається роса. Вона перешкоджає збереженню пружності оболонки і корисних речовин.

Використовуйте гострий секатор і гумові рукавички. Тримайтеся завжди за гроно і намагайтеся не доторкатися до ягід, так як для більшого терміну збереження потрібно, щоб на ягодах залишалося воскове покриття.

Підготовка плодових грон

91e6d7ea613b4e6e80451a23defabccf Як зберегти виноград в домашніх умовах

Ретельно оглядайте плоди на пошкодження або гниття. Використовуйте пінцет або фіксатор, щоб можна було маленькі гілки відсунути і перевірити. Одна пошкоджена ягода може заразити всю гроно. Основний критерій для тривалого зберігання – це відсутність вологи, тому, якщо на грона виявлені мокрі ягоди, перевірте їх на пружність і висушіть.

Підготовка приміщення

Місце зберігання повинно бути сухим і чистим. Щоб виноград не пропав і не втратив корисних властивостей, дотримуйтеся температуру в межах 0-+5 градусів. У льохах чи підвалах зазвичай підвищена вологість, тому додайте по периметру ємності з деревним вугіллям або вапном. Кладіть гілки в темне місце, оскільки світло руйнує кислоти і сприяє швидкому загнивання. Якщо плоди будуть зберігатися гронами, тоді відокремлюйте їх один від одного. Розміщуйте виноград далеко від інших фруктів і овочів, так як він швидко вбирає сторонні запахи.

Тара, використовувана для зберігання винограду

Частіше використовуються пластикові або дерев’яні ящики. Висота і розмір будуть впливати на кількість розміщені грон. Але практика показує, що пластмасова тара більш підходяща, оскільки на ній не росте грибок і не розмножуються бактерії. Також використовуються дерев’яні бочонки, однак якщо в них раніше зберігалися овочі, то вони можуть увібрати запах і передати його винограду.

Чим обробляють виноград для тривалого зберігання

Для зберігання в морозильній камері немає необхідності обробляти виноград, головне, щоб він був очищений від гнилих ягід і добре висушений. У льохах інші вимоги: крім того, що регулярно повинна триматися практично однакова температура і вологість, плоди потрібно обробити. Це може бути сирий пісок, тирса (не хвойні), солома, трава або крихта з коркового дерева. Всі ці елементи повинні відокремлювати грона і покривати їх.

Як зберегти виноградну лозу до весни

1a75bd8379e3f39eb70aace6f61867f7 Як зберегти виноград в домашніх умовах

Головний ворог виноградної лози взимку – холод, оскільки для збереження життєдіяльності плід витрачає багато сил. Поліпшити його імунітет можна осінньої катаровкой. Для цього викопуємо траншею навколо підстави, глибиною до 20 см і зрізаємо невеликі коріння, що ростуть на одному рівні з основою. Потім створюємо розчин з водою і мідним купоросом в пропорції 2х1 і обливаємо отриманою сумішшю зрізи. Щодо проходження процедури засипаємо канаву сухим піском.

Щоб лоза збереглася до весни, регулярно поливайте її теплою водою в період з кінця листопада і до настання морозів.

Виноград досить чутливий плід, тому його зберегти, потрібно строго дотримуватися інструкцій, інакше вже через кілька днів він може покритися грибкових нальотом і втратити свої властивості.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками