Як зберігати білокачанну капусту

Зберегти білокачанну капусту свіжу, хрусткою і соковитою протягом зими нескладно. Для цієї мети існує багато способів. Потрібно вибрати підходяще місце зберігання і розібратися в сортах, що володіють тривалою лежкістю.

Сорти капусти для тривалого зберігання

395703d7aa07a78aee4bb89313e8c1c8 Як зберігати білокачанну капусту

 

Тривалість зберігання капусти залежить від сорту. Не всі види зберігаються тривалий час. Ранньостиглі сорти після 60-70 днів зберігання втрачають товарний вигляд і втрачають корисні і смакові якості.

Тривалим терміном зберігання відрізняються середньопізні і пізньостиглі сорти. Період дозрівання середньопізніх становить 130-150 днів, пізньостиглі зріють 150-180 днів. Краще зберігаються сорти, дозрівання яких відбувається з кінця серпня до жовтня. Ці сорти зберігають свіжість протягом 6-8 місяців. Тривалої лежкості сприяє щільна структура качана, незначна кількість рідини в листі, пізні терміни збирання врожаю.

Середньопізні сорти капусти

Протягом зимового періоду залишаються свіжими вилки середньопізніх сортів:

 • Подарунок – білокачанна капуста, вага качана досягає 5 кг. Зберігається у свіжому вигляді до 5 місяців, не втрачаючи смакові якості.
 • Завірюха – вилки вагою 3-4 кг Стійка до розтріскування качанів. Добре зберігається без втрати смакових характеристик 6-7 місяців.
 • Менза – вага качана 7– 9 кг. Має коротку зовнішню кочеригу. Довго зберігається і витримує тривалі транспортування.
 • Урожайна – плоди вагою 3-4,5 кг, соковита, зберігається до березня.
 • Білоруська – щільні овочі масою 4-5 кг, не розтріскуються при повному дозріванні.

Пізньостиглі сорти капусти

Для тривалого зберігання вибирають пізньостиглі сорти, які дозрівають на початку осені. Вони відмінно підходять для квашення і зберігання в погребах. До пізньостиглі сортів відносяться:

 • Ринда — вага качанів 3-6 кг, має невелику качан. У сорту ніжний смак. Зберігається більше 4 місяців.
 • Амагер – качан масою 2,5-4 кг У сорту висока врожайність, вирощується в промислових масштабах. У підвалах зберігається до середини весни.
 • Білосніжка – має дуже велике листя, маса качана 3-5 кг М’якоть соковита, білого кольору. Сорт стійкий до розтріскування.
 • Кам’яна голова — сорт частіше використовують у солоному, квашеному вигляді. Листя невеликі, маса плодів 4-6 кг Щільні качани в процесі дозрівання не розтріскуються.
 • Орбіта – плід середнього розміру, округло-плоскої форми, вага 2,5-3 кг, Дуже щільні качани. Внутрішні листки тонкі.
 • Валентина – термін дозрівання 170 днів. Сорт утворює щільний качан середнього розміру, вага 2-4 кг. Качани округлої форми, листя невеликі з хвилястим краєм, соковиті і хрусткі. Зберігається в погребі до початку літа.
 • Тюркиз — середніх розмірів щільні плоди, не схильні до розтріскування. Вага качанів 2,5-3 кг Термін зберігання 6-7 місяців.

Підготовка до зберігання капусти

f8727d6a807b920ded2c45152c95678b Як зберігати білокачанну капусту

Збирають капусту, витягуючи з грунту з корінням, струхивая грунт. Видаляють верхній шар пошкоджених і брудних листя. Качан обрізають на рівні залишився шару листя або залишають, якщо головка буде зберігатись у підвішеному вигляді.

Після збору врожаю плоди розкладають у прохолодному приміщенні для просушування від вологи на 5-7 днів. Залишилася між листя волога призводить до розвитку гнилі і плісняви. На зберігання відбирають щільні, без тріщин, пошкоджень, гнилі качани середнього розміру. Великі головки краще відразу заквасити або замаринувати.

Не підлягає тривалому зберіганню капуста, зайво удобрена азотними добривами. Такі качани при зберіганні стають пухкими і швидко псуються.

Коли і як прибирати капусту

Збір врожаю капусти проводять восени, коли температура повітря вдень 3-7 градусів, а вночі опускається до 3 градусів морозу. Збір раніше рекомендованого терміну призводить до в’янення капусти. При тривалих термінах прибирання – качани перезреют і розтріскаються.

Для збору врожаю вибирають суху погоду. Якщо настав сезон дощів, качани перед закладкою на зберігання просушують. Зрізають головки чистим гострим ножем, залишаючи качан довжиною 3-4 див. На голівці залишають 2-3 верхніх листків для захисту від механічних пошкоджень під час збирання врожаю.

Сортування капусти

2158597e467724167fb8a567d91e0dff Як зберігати білокачанну капусту

Перед закладанням на зимове зберігання проводите сортування капусти. Для зберігання годяться тільки щільні, тверді, повністю дозрілі качани. Не підлягають зберіганню:

 • недозрілі качани;
 • плоди з механічними ушкодженнями, отриманими при збиранні врожаю;
 • тріснуті качани;
 • плоди з ознаками хвороб і наявністю шкідників.

Як зберігати капусту в квартирі

Капуста – один з овочів, придатних для тривалого зберігання. Потрібно лише створити сприятливі для цього умови. Оптимальна температура зберігання капусти 0-5 градусів, для білокачанних сортів допускається мінус 1 °C. Зниження температури нижче цих норм призводить до подмораживанию листя. Перед тим як помістити в холодильник, обов’язково зріжте качан, так як капуста продовжує зростати і на залишок стебла з’являться маленькі головки або квітконоси.

Для зберігання в підвішеному вигляді стебло залишають.

Верхні покривні листки приберіть, залишаючи 2-3 зелених листка. Вони згодом захищають головки від псування.

Вилки промити струменем проточної холодної води. Це робиться для змивання бруду і оселилися між листям комах. Потім головки обов’язково протріть насухо тканиною для повного видалення вологи.

У холодильнику

b47ea84798f6ebad444697046de23beb Як зберігати білокачанну капусту

Найпоширеніше місце зберігання в квартирі – холодильник. Мета кожної господині зберегти капусту як можна довше. Підготовлені головки поміщаються в овочеву камеру, де вони зберігають свої якості 3-4 місяці. Періодично потрібно видаляти верхні мляві і підсохлі листя.

Для збільшення терміну заощадження відібрані і підготовлені вилки обертають харчовою плівкою і поміщають в камеру для овочів. Такий спосіб дозволяє зберегти товарний вигляд і смакові якості в 1,5-2 рази довше.

У морозильній камері

92822e652affbc60e8fc842f27396f30 Як зберігати білокачанну капусту

У морозильній камері зберігають капусту в якості напівфабрикатів для приготування перших і других страв. Для салатів заморожений овоч не годиться.

Для заощадження в морозилці зробіть нарізку з капусти:

 • заздалегідь приготовлені головки промийте проточною водою, висушіть, виріжте качан;
 • шинкуйте капусту дрібною соломкою;
 • нарізку складіть у пластикові контейнери, замотайте в харчову плівку або насипте в поліетиленові пакети;
 • упаковки помістіть в морозильник.

Зберігається нарізка в морозильнику 7-12 місяців. Для приготування кулінарних страв не потрібно чекати її відтавання.

Заморожують і цілі листя капусти. З них готують голубці. Для цієї мети підходять пухкі головки. Листя відокремлюють від качана і невеликими порціями обертають харчовою плівкою. Потім поміщають в морозильник.

Перед приготуванням голубців заморожені капустяне листя повинні відтанути. Немає необхідності їх відварювати, розморожені листя стають м’якими і не ламаються при скручуванні.

На балконі/коморі

7baf9d74d0e50de7d16e56f53491a7f2 Як зберігати білокачанну капусту

Зручно зберігати капусту на балконі або лоджії, краще якщо вони засклені. Для цього застосовують закривається шафа з полицями. Головки загорніть у папір або харчову плівку, покладіть в 1 ряд на полиці.

Деякі господині складають головки в мішечки з тканини. При наявності дерев’яної тари, наповнюють її піском і укладають в неї капусту. Бажано кожні 2 тижні оглядати овочі, щоб не пропустити ознак загнивання.

Не допускається зберігання капусти на балконі в зимовий час, якщо температура повітря опускається нижче 0 градусів.

Якщо в квартирі є комора за межами кухні, в ній теж зручно зберігати свіжу капусту. Для цього кочережки коротко обрізають, обмотують вилки плівкою в декілька шарів, так, щоб не було повітряного прошарку. Головки оглядають кожну тиждень, видаляючи зіпсовані листя, знову обмотують харчовою плівкою.

Консервація

d351f72a869e920824f109406c6dedc1 Як зберігати білокачанну капусту

Капуста дуже корисна в консервованому вигляді. Квашена капуста додається в салати і вживається в чистому вигляді. Сік квашеної капусти вважається корисним для шлунка, в ньому великий вміст вітаміну С. В процесі бродіння утворюється молочна кислота, яка запобігає виникненню шкідливих бактерій.

Для консервації підходять навіть ті листи, які були відкладені як некондиція і листя з тріснутих головок. Зберігають нарізаний овоч у скляній або емальованій посуді при температурі 0-2 градуси.

Заквашена звичайним методом белокочанка зберігається кілька місяців. Її вживають в їжу з осені до весни. Довше зберігається квашена капуста в морозильнику. Розморожувати для їжі треба частинами, щоб не заморожувати надлишок знову.

Існують сорти, які найбільш підходять для засолювання. У них товсті м’ясисті листя, що містять мало прожилок і багато соку.

З середньопізніх сортів найбільш підходять для консервації: гібриди Агресор f1, Бартон, Ілона, Княгиня, Купчиха, Мар’яна, Парус, Сатурн.

Пізньостиглі сорти, які вживаються для закваски: Багаевская, Дискавер, Дублер, Лідер, Московська пізня, Хуторок та інші.

Відібрану для засолювання свіжу капусту попередньо підготовляють. Для цього приберіть верхні листки, відріжте качан, видаліть пошкоджені поверхні.

Найпоширеніший і простий метод консервування капусти – це її квашення. Головку шаткують, солять за смаком і додають терту моркву. Нарізку щільно укладають у скляні банки або емальовані каструлі. Щоб на дні не збирався вуглекислий газ і для запобігання гіркоти, нарізку регулярно проколюють тонкою дерев’яною паличкою. Після закінчення 3 днів ємності з капустою ставлять у холодильник, де процес бродіння продовжиться. Ще через 2 дні продукт буде готовий до вживання. Капусту продовжують зберігати в холодильнику.

Часто господині готують мариновану капусту «пелюстку». Овоч нарізають квадратиками, у формі пелюсток, і додають буряк. В процесі бродіння капуста набуває рожевий колір. Блюдо виходить дуже смачним. Для приготування використовують пухкі головки.

Зберігання капусти в погребі

Довго зберігаються запаси в погребі. Тут капуста здатна пролежати до весни при температурі 0-1 градус і підвищеної вологості 80-90%. Створення необхідних умов заощадження овоча запобіжить процес гниття, збереже смакові якості і дію корисних речовин. Приміщення попередньо провітрюють і просушують.

Стіни, підлога і стеля обробляють антисептичним засобом. Важливо прибрати сліди торішніх запасів і переконатися у відсутності гризунів. Забезпечити надійну вентиляцію повітря. Зберігають у дерев’яній тарі, піску, папері, в підвішеному стані.

У поліетиленової/харчовій плівці

Овочі зберігають у великих поліетиленових пакетах або мішках для сміття. Цей спосіб зручний у тому випадку, якщо приміщення невелике і в ньому немає полиць. Кожну головку обертають папером і укладають в пакет по кілька штук. Пакет зав’язують, щоб не обмежувати циркуляцію повітря.

Найбільш популярним способом заощадження капусти є застосування харчової плівки. Кожну головку обмотують плівкою так, щоб не було прошарку повітря і укладають в дерев’яні ящики чи мішки. Перевагою цього методу є надійна вологонепроникність, гігієнічність. Така капуста не псується до настання весни.

В сітці

3695cf3df8347ac5a39d05872aba6f08 Як зберігати білокачанну капусту

Добре зберігаються качани у великих сітках. У кожну сітку укладають по кілька головок в один шар. Сітки укладають на дерев’яний настил або стелажі. При цьому способі овочі добре вентилюються і завжди залишаються в полі зору, що дозволяє вчасно помітити псуються листя.

У ящиках

aa6b309ad4956e0cafd2fc6880839acf Як зберігати білокачанну капусту

Цей спосіб є найбільш простим. В дерев’яні ящики укладають нижній шар качанів качанами вгору, потім в шаховому порядку кладуть другий шар качанами вниз. Головки укладають щільно, так, щоб вони не перекочувалися. Така схема застосовується для збільшення доступу повітря до овочів. З цією ж метою в ящиках роблять бічні отвори. Ящики не накривають кришками.

Зберігання капусти штабелями

637fcf0f30bbbbdecd1ea690908a2442 Як зберігати білокачанну капусту

При використанні цього методу на підлогу погреби кладуть дерев’яний настил висотою 8-10 див. Між дошками не повинен бути проміжок для доступу повітря. На настил укладають головки капусти. На нижній шар поміщають великі качани, на другий і наступні шари – овочі меншого розміру. Розміщувати овочі зручно в шаховому порядку. Для використання при приготуванні їжі спочатку беруть верхні качани.

Зберігання капусти на полицях або стелажах

Наявність у підвалі полиць і стелажів полегшує умови зберігання овочів. Полиці і стелажі попередньо обробляють антисептичними засобами або водою з додаванням соди. Вилки укладають качанами вгору в один шар так, щоб вони не торкалися один до одного. Овочі періодично оглядають. При перших ознаках псування головки прибирають.

В папері

e9dc046ef51be368464dd5c30210ef03 Як зберігати білокачанну капусту

Для цього способу потрібно запастися великою кількістю паперу. Кожну головку загортають у кілька шарів паперу і укладають в мішки. Папір запобіжить овочі від стикання, забезпечить теплоізоляцію, захистить від зайвої вологості.

Для обгортання не допускається застосування газет і журналів. У типографської фарби міститься велика кількість свинцю, небезпечного для здоров’я людини.

Підвішування капусти

Часто застосовують спосіб підвішування капусти під стелею. На овочах необхідно залишити корінці. Під стелею погреби кріплять дерев’яну дошку, по всій довжині якої забивають великі цвяхи. До корінцях прив’язують мотузку і чіпляють за цвях. Головки підвішують на невеликій відстані один від одного. Повітря навколо них добре циркулює. При візуальному огляді видно перші ознаки подгнивания листя.

В глині

Це найбільш трудомісткий спосіб. Глину змішують з водою в пропорції 2:1 до отримання консистенції густої сметани. Качани обмазують товстим шаром приготованого складу і висушують. Важливо, щоб не утворилося тріщин. Глина утворює шар, що захищає овочі від шкідників і оберігає від загнивання і хвороб. Після повного просихання качани поміщаються на полиці або стелажі в погребі.

Цей спосіб значно подовжує терміни зберігання.

У крейді або вапна

Перед розміщенням на зберігання овочі корисно попудрити крейдою або гашеним вапном. Це значно продовжить термін зберігання і охоронить від загнивання і ураження грибковими хворобами.

Попудренные крейдою або вапном вилки укладають в ящики, на полиці або підвішують за корінці.

f7dd5b239f3075a6d39343dad82e6906 Як зберігати білокачанну капусту

Закопування капусти в пісок

Укладені в пісок овочі зберігають свої якості до весни. Роблять це двома способами. При першому методі обрізають кочережки, укладають в ящик, залишаючи невелику відстань між головками. Потім засипають головки сухим піском. Після цього робиться другий шар, потім третій.

При іншому способі кочережки не обрізають, залишаючи 7 см стебла, встромляють їх у пісок. У першому випадку на зиму укладається більшу кількість овочів.

Як збільшити термін зберігання капусти

Тривалість збереження капусти залежить від деяких факторів:

 • правильний вибір сорту — для зимівлі підходять середньопізні пізньостиглі сорти;
 • капуста, вирощена на суглинних грунтах, зберігається довше;
 • достаток дощів і поливу призводять до того, що вилки при збереженні розтріскуються — такі овочі довго не зберігаються.

Перед укладанням в льох качани витримують в солоній воді. Це дозволить видалити комах між листям.

Щоб овочі в харчовій плівці пролежали довше, потрібно регулярно перевіряти наявність конденсату між шарами плівки. При наявності випарів плівку прибирають, вилки просушують і загортають в нову плівку.

Необхідно контролювати температуру повітря. При зниженні її нижче 0 градусів листя почнуть підмерзати і гнити.

Хвороби капусти під час зберігання

У період тривалого збереження на овочах може з’явитися сіра гниль. Вона виглядає як пухнаста цвіль. У місцях ураження листи загнивають. Вона утворюється в області механічних ушкоджень, на підмерзлих ділянках. Виникає на головках, у яких вилучили всі покривні листки. Її розвитку сприяє зміна кліматичних умов у погребі. При виявленні хвороби уражені ділянки обрізають, обробляють крейдою.

М’яка гниль або бактеріоз з’являється тільки на механічно пошкоджених або тріснутих овочах. Капусту прибирають з льоху для подальшої переробки. При температурі повітря понад 4 градусів м’яка гниль не розвивається.

Строки зберігання в залежності від місця зберігання

На тривалість зберігання впливають місця, призначені для лежання овочів.

 • При кімнатній температурі культура зберігається не більше тижня.
 • На заскленому і утепленому балконі або лоджії термін зберігання не перевищує 4 місяці.
 • В холодильнику без харчової плівки — не більше 30-35 днів.
 • В холодильнику в плівці — 4-5 місяців.
 • В морозильнику — 9-10 місяців.
 • В погребі — 7-8 місяців.

При закладці капусти на тривале зберігання важливо правильно визначитися з сортом. Культура при певних умовах добре зберігає свої якості до початку нового сезону. Капуста зберігається у свіжому, консервованому і замороженому вигляді. Це дозволяє протягом зими використовувати її для приготування різних страв.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками