Як зберігати в’ялену і сушену рибу

Зміст
 1. Чи відрізняється зберігання сушеної риби від в’яленої?
 2. Правила зберігання в’яленої риби
 3. У яких умовах можна зберігати сушену рибу
 4. Як і де зберігати в’ялену рибу в домашніх умовах
 5. В підвішеному вигляді
 6. У вакуумній упаковці
 7. В скляній банці або тарі
 8. У холодильнику
 9. В морозилці
 10. В жерстяних банках
 11. У фользі
 12. В ящику чи полотняному мішку
 13. В розсолі
 14. В льосі або комірці
 15. На балконі
 16. На повітрі
 17. Зберігання в’яленої риби з горілкою
 18. Як зберегти в’ялену рибу від мух
 19. Як зберегти в’ялену рибу в спеку, чи в поїзді
 20. Термін зберігання в’яленої риби по ГОСТу
 21. Як зберігати в’ялену рибу, щоб вона не пожовкла?
 22. Як краще зберігати сушену рибу будинку
 23. В морозилці
 24. У холодильнику
 25. У ящиках або банках
 26. Як зберігати різні сорти сушеної риби
 27. Скільки можна зберігати сушену рибу
 28. Як зрозуміти, що риба зіпсувалася
 29. Як правильно зберігати в’ялену рибу в магазині
 30. Температура зберігання в холодильній вітрині
 31. Як зберігають в’ялену рибу на виробництві

В’ялена риба – улюблений багатьма продукт. Вобла, камбала, лящ, плітка та інші сорти особливо цінуються шанувальниками в’ялених рибних делікатесів. Щоб риба зберегла смак і якість надовго, організуйте для неї правильне зберігання.

Чи відрізняється зберігання сушеної риби від в’яленої?

bc59fa2a14a9315f4d22bc8f84d994d4 Як зберігати вялену і сушену рибу

Перш ніж відповісти на це питання, варто розібратися, чим саме в’ялена риба відрізняється від сушеної. У кожного сорту є свої правила приготування та вимоги до зберігання.

Відмінності сортів представлені в таблиці.

Сушена В’ялена
Може бути як прісної, так і солоної. Буває тільки солоною.
Готується як на повітрі, так і у печі. В’ялиться тільки на свіжому повітрі.
Час приготування в печі займає всього 5-6 годин, а на повітрі від 40 до 60 днів. Термін виготовлення – 14-21 день.
Приготовлена без солі вимагає додаткової обробки. Відразу готова до вживання.
Жирні сорти. Пісні сорти.

Правила зберігання в’яленої риби

55a5aaf8e2f96eb9c384cc83caef3fb4 Як зберігати вялену і сушену рибу

Перед тим як відправляти продукт на зберігання, переконайтеся, що його якість відповідає критеріям свіжості. Неприємний запах або грибок на поверхні допоможуть зрозуміти, що несвіжий продукт.

Умови зберігання:

 • не допускайте, щоб на продукт потрапляли сонячні промені;
 • температура в місці зберігання не повинна перевищувати +10 градусів, інакше риба швидко зіпсується;
 • не дайте тушкам пересохнути, оптимальна вологість – 70-80%.

У яких умовах можна зберігати сушену рибу

Тримати сушену рибу у відповідних умовах можна від 1 тижня до 12 місяців. При цьому дотримуйтесь головні критерії зберігання:

 • тримайте продукт в темному місці;
 • забезпечте тарі з тушками достатню вентиляцію;
 • відрегулюйте рівень вологості в приміщенні на рівні 60-70%;
 • слідкуйте за температурним режимом, в ідеалі, якщо температура в місці зберігання, буде дорівнювати 3-10 градусів.

Зверніть увагу, що для найкращого збереження сушені сорти перед зберіганням краще упакувати.

Як і де зберігати в’ялену рибу в домашніх умовах

Враховуючи прості рекомендації щодо зберігання, можна визначитися з місцем, де риба буде зберігатися. У домашніх умовах ви можете підібрати кілька варіантів, які підходять під ці критерії.

В підвішеному вигляді

89db1ca5021ba72b4842b395a6313fa7 Як зберігати вялену і сушену рибу

Тримати тушки в підвішеному вигляді можна в клуні, коморі або на горищі. Щоб продукт не пересох, попередньо загорніть його в папір для випічки. Великі сорти оберніть окремо, а дрібні – по кілька штук. Підвісьте припаси на мотузочку або гачки. У такому вигляді риба може залишитися свіжої від 4-х до 6-ти місяців. Можна і не упаковувати продукт, а просто розвісити рибу на відстані 3-5 см один від одного і накрити марлею.

Перед вживанням, щоб убезпечити себе, все ж перевірте якість риби.

У вакуумній упаковці

5508e468d7e8b5d56aedcdcb74821e65 Як зберігати вялену і сушену рибу

Не рекомендується поміщати в’ялену рибу в поліетиленовий пакет, оскільки всередині буде збиратися конденсат, і тушка з часом покриється цвіллю.

Аналогом такого зберігання стане вакуумна упаковка. Всередині не збиратиметься волога із-за відсутності кисню, і риба пролежить як мінімум кілька місяців, за умови, що буде знаходитися в холодильнику. Зверніть увагу, що більш жирні і менш солоні сорти пролежать менше, ніж більш пісні і солоні.

В скляній банці або тарі

40507a3a344f840777c6acdd426f3b3a Як зберігати вялену і сушену рибу

Спосіб працює за аналогією вакууму, тільки не вимагає додаткового обладнання. Вам потрібно будь-яка скляна тара з герметичною кришкою і звичайна свічка.

Порядок дій:

 1. Якщо риба велика, розріжте її на шматки.
 2. На дно ємності насипте трохи солі.
 3. Складіть тушки в банку не занадто щільно.
 4. У центр тари поставте запалену свічку.
 5. Щільно закрутіть банку.
 6. Увесь кисень, що залишився в ємності, згорить, і всередині утворюється вакуум.
 7. Поставте тару з продуктом в холодильник.

Такий варіант зберігання допоможе зберегти свіжість риби приблизно на 12 місяців.

У холодильнику

Холодильник – найбільш сприятливе середовище для зберігання в’яленої риби. Тут дотримується оптимальний температурний режим. Найкраще місце – нижня полиця або ящик для овочів. Щоб інші продукти не ввібрали рибний запах, обгорніть її папером для випічки. Подібним способом можна зберегти свіжість риби протягом 6-ти місяців. Головне не класти продукт в поліетиленовий пакет або зовсім залишати без обгортки.

В морозилці

У морозильній камері в’ялена риба може пролежати максимально довго, не менше року. Перед тим як відправляти продукт в морозилку, расфасуйте його на порції, щоб по мірі необхідності дістати тільки одну частину з камери. Перед вживанням потримайте тушки в кімнаті 15-30 хвилин.

В жерстяних банках

У даного способу зберігання є один суттєвий мінус. Не у кожного в будинку зберігається жерстяна ємність з щільною кришкою необхідного великого розміру. Якщо у вас подібна тара все-таки є, можна сміливо використовувати. Складіть всі тушки в банку. Щільно закрийте кришкою і приберіть в холодильник. Герметична ємність не дозволить зайвої кисню потрапити всередину, убезпечить від попадання сонячних променів і не дасть рибі просочити інші продукти в холодильнику специфічним запахом.

У фользі

3082e3d5487fb8f301b5731d5927561c Як зберігати вялену і сушену рибу

Фольга не дає повітрю циркулювати, що дуже погано позначається на якості в’яленої риби. Навіть за невеликий термін такого зберігання тушки можуть покритися пліснявою. Щільно загортати продукт у фольгу категорично не рекомендується. Якщо іншого матеріалу, куди можна загорнути тушки, немає, зробіть у фользі декілька отворів виделкою або ножем. Так ви забезпечите продукту необхідну циркуляцію повітря.

В ящику чи полотняному мішку

617a888beb2c34b8ac3658ce086f707f Як зберігати вялену і сушену рибу

В ящику чи полотняному мішку в’ялену рибу зручно ставити в підвал або комору. Кошик або дерев’яний ящик оберніть натуральною тканиною. Укладіть шар риби і накрийте калькою. Заповніть всю тару, накриваючи папером кожен ряд. Зверху прикрийте ємність тканиною. Продукт може пролежати в такому вигляді від 3-х до 6-ти місяців.

В розсолі

Приготуйте міцний солоний розчин. Крупну рибу нарізати на порції, а в дрібній видаліть хвости. Укладіть тушки в ємність і залийте розсолом. Закрийте Контейнер кришкою і відправте в прохолодне місце. Перед вживанням потрібну кількість тушок вимочіть і просушіть до потрібної консистенції.

В льосі або комірці

Льох або підвал підходить для зберігання в’яленої риби як не можна краще. Тут у повній мірі дотримуються необхідний температурний режим та рівень вологості, відсутнє світло. Ви можете просто розвісити тушки на гачки або мотузку, попередньо упакувавши їх у папір або скласти в ящик, обтягнутий марлею або в полотняний мішок.

На балконі

Для подібних цілей підійде засклений балкон з північної сторони. Кращим варіантом буде упакувати тушки в папір для випічки і розвісити на мотузці. Так ви збережете свіжість продукту протягом 3-х місяців.

На повітрі

293a36bfb1400da80b1b19535d82fa4f Як зберігати вялену і сушену рибу

Подібний спосіб зберігання підходить, якщо ви хочете спожити продукт протягом 3-4 тижнів. Через місяць риба може втратити свіжість або перетворитися з в’яленої в суху. Тушки розвісьте на мотузки або гачки так, щоб на них не потрапляло сонячне світло. Щоб уберегти їх від комах накрийте зв’язку марлею або упакуйте її у бавовняний мішок.

Зберігання в’яленої риби з горілкою

Горілка вбиває шкідливі мікроорганізми і підтримує необхідний рівень вологості в тарі для зберігання. Скористатися подібним методом дуже просто. Підберіть ємність з щільною кришкою потрібного розміру, і налийте на дно 50 г горілки. Укладіть тушки в тару і закрийте. Тримайте банку або контейнер з рибою в прохолодному місці, позбавленому сонячного світла.

Як зберегти в’ялену рибу від мух

Оскільки один з етапів приготування в’яленої риби передбачає її сушку на вулиці, в теплий сезон дуже актуальне питання боротьби з мухами. Вони буквально за лічені хвилини можуть зіпсувати продукт, відклавши всередині личинок. Рибалки і шанувальники рибних делікатесів придумали безліч способів боротьби з комахами. До найпопулярніших пристроїв від мух відносяться:

 • ящик;
 • мішок або марля;
 • спеціальна суміш;
 • парасолька.

Самий простий і дієвий спосіб використання марлі або москітної сітки. Тут діє 2 головних правила:

 • щоб муха не залізла всередину, всі щілини щільно закрийте або зашийте;
 • не допускайте, щоб марля стосувалася тушок, інакше комаха зашкодить і через матеріал (для цього зазвичай використовують дерев’яні розпірки).

Парасолька в тандемі з марлею стануть відмінною камерою для сушіння. Спочатку зшийте прямокутний чохол з марлі, діаметр якого дорівнює діаметру парасольки у відкритому вигляді. Пришийте чохол до краю парасольки так, щоб вийшла вуаль з марлі. У нижній частині чохла, відступивши 30 см від краю, прикріпіть кільце з дроту. Зонт підвісьте в місці зберігання, а на його прути всередині розвісьте тушки. Нижній кінець чохла зав’яжіть міцним вузлом.

Подібним чином ви також можете зробити ящик, каркас якого виготовляється з дерев’яних брусків, а стінки з марлі або москітної сітки.

Також ви можете перед розвішуванням опустити тушки в розчин оцту з соняшниковою олією в пропорції 6:4. Якщо ви будете покривати рибу сумішшю кожен день, мухи і близько не підлетять до продукту.

Як зберегти в’ялену рибу в спеку, чи в поїзді

Перед тривалою поїздкою в жаркий час року, подбайте про те, як будете зберігати в’ялену рибу. Зберегти свіжість продукту протягом 3-4 днів ви зможете способом заморожування. Для початку складіть тушки в морозилку і дочекайтеся, поки вони повністю замерзнуть. Потім оберніть фольгою або складіть у термопакет.

У тару для зберігання помістіть рибу і обкладіть її пластиковими ємностями з льодом.

Замінити подібні ємності можна підручними засобами. Наприклад, наповніть чистий дитячий підгузник водою і заморозьте. Коли рідина перетвориться в лід, оберніть тушки памперсом і упакуйте.

Термін зберігання в’яленої риби по ГОСТу

Регламент зберігання в’ялений риби визначений нормативним актом — ГОСТ 1551-93. У документі зазначено, що рибу:

 • з масовою часткою жиру понад 10% можна зберігати 2 місяці;
 • з масовою часткою жиру менше 10% дозволяється зберігати не більше 4-х місяців;
 • у морозильній камері продукт може пролежати від 2-х до 5-ти місяців.

Дані вказівки діють тільки при дотриманні запропонованих норм зберігання.

Як зберігати в’ялену рибу, щоб вона не пожовкла?

Зазвичай подібне явище спостерігається, якщо жир на черевці окислюється і починає псуватися. Так відбувається через порушення норм зберігання. Якщо ви будете дотримуватися всіх рекомендацій і тримати продукт у відповідній тарі та місці, риба не пожовтіє і не зіпсується протягом тривалого терміну.

Як краще зберігати сушену рибу будинку

Перш ніж вирішувати, як зберігати сушену рибу, визначте її якість. Якщо на поверхні є цвіль, від тушки виходить неприємний запах, або ще гірше – всередині з’явилися черв’яки, негайно позбудьтеся продукту. Якісна суха риба буде цілою і без пошкоджень, її луска буде гладкою і блискучою, а від продукту буде виходити характерний рибний запах.

В морозилці

У морозильній камері сушена риба пролежить максимально довго – не менше 12 місяців. Щоб зберегти свіжість і смак продукту перед відправкою в морозилку розділіть всі тушки на порції і упакуйте в папір. Так ви зможете взяти для вживання стільки рябок, скільки зможете з’їсти за один раз.

У холодильнику

Найкраще місце для сушеної риби – середня полиця холодильника. Перед зберіганням загорніть тушки в папір. Так ви в більшій мірі зберегти її свіжість і убезпечите інші продукти від рибного запаху. У холодильнику таранка може зберігатися не більше 6-ти місяців.

У ящиках або банках

Головні критерії для такого способу зберігання – оптимальна температура і вологість. Такі умови ви можете забезпечити, помістивши тару з таранею в холодильник, підвал або комору. Як і в’ялену рибу, сушену рибу ви можете укласти в скляну ємність і щільно закрити кришкою, видаливши всередині кисень за допомогою запаленої свічки. Також можна скласти тушки у дерев’яну чи картонну коробку з отворами для вентиляції.

Як зберігати різні сорти сушеної риби

Камбала, лящ, язь або вобла при короткостроковому зберіганні до 30 днів залишаться свіжими при дотриманні:

 • температурного режиму: від +3 до +8 градусів;
 • оптимальної вологості, що дорівнює 65-80%;
 • норм упаковки (папір або тканину, але тільки не поліетилен);
 • світлового режиму, якщо бути точніше – його відсутність.

Зверніть увагу, що низький рівень вологості призведе до усушці тушок, а високий – до появи цвілі на їх поверхні.

Для тривалого зберігання вобли, ляща, язя або камбали використовуйте вакуумну упаковку, скляну тару або жерстяну банку. Тримайте ємність з продуктом на середній полиці холодильника. Для більш тривалого зберігання можна скласти тушки в ящик, і поставити в льох, чи розфасувати і помістити в морозильну камеру.

Скільки можна зберігати сушену рибу

dc98b9402ba06ae6035029eacff1a735 Як зберігати вялену і сушену рибу

Строк, протягом якого сушена риба точно не втратить свіжість, визначається характером умов того середовища, де вона знаходиться. Наприклад, тушки будуть зберігатися:

 • у морозильній камері – не менше 12 місяців;
 • в холодильнику – не більше 6-ти місяців;
 • у банці в темному прохолодному місці – близько 12 місяців;
 • в ящику в підвалі або льосі – приблизно 8 місяців.

Зазначені строки можуть значно скоротитися в разі порушення хоча б однієї з умов зберігання.

Як зрозуміти, що риба зіпсувалася

f3f2197e925f638dca4b2226b3c5795c Як зберігати вялену і сушену рибу

Перший ознака псування риби, який важко не помітити – неприємний запах. Крім цього, існують і інші ознаки, по яких ви зможете визначити, що продукт зіпсувався, а саме:

 • луска неприваблива і липка;
 • при натисканні на м’ясо залишається вм’ятина;
 • порушена цілісність тушки, м’ясо провалюється між кістками.

При виявленні як мінімум однієї ознаки, не ризикуйте навіть пробувати продукт. Краще відразу викинете зіпсовану тушку на смітник.

Як правильно зберігати в’ялену рибу в магазині

7a69ae26241f618d985349462261d1af Як зберігати вялену і сушену рибу

Звичайно ж, на свіжість і якість в’яленої риби впливає і те, як вона зберігалася перед тим, як ви її купили. Якщо рівень вологості і температури не був збережений або тушки довго висіли на сонце – їх свіжість точно не збережеться.

Температура зберігання в холодильній вітрині

Насамперед, зверніть увагу, що рибні продукти повинні знаходитися в окремій холодильній вітрині. На агрегаті повинен бути встановлений той температурний режим, який підходить по стандартам Дсту. Даний документ свідчить, що без упаковки в’ялену рибу необхідно тримати при температурі від 0 до +8 градусів, а в плівкових пакетах при температурі від -18 до 0 градусів.

Як зберігають в’ялену рибу на виробництві

На заводах, де солять, в’ялять і сушать рибу, тушки зберігають у спеціальних картонних або дерев’яних коробках, плетених кошиках, мішках або в папері. На виробництві не допускається зберігання продукту в поліетилені або фользі.

Свіжа в’ялена риба справді смачний і досить корисний продукт. Зберегти її свіжість як можна довше ви можете декількома способами. Метод зберігання вибирайте в залежності від кількості тушок, способу їх приготування, умов квартири і власних уподобань.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками