Як зробити автополив для кімнатних рослин

Бувають випадки, коли ви не можете належним чином доглядати за квітами в горщиках із-за тривалої відсутності. У статті ви познайомитеся з важливими нюансами підготовки рослин до вашого від’їзду, а також дізнаєтеся, як організувати для них автоматичний полив.

Які квіти легше переносять посуху?

До того як ви будете облаштовувати автоматичний полив для рослин, варто дізнатися, як різні сорти і види переносять посуху. В середньому цей проміжок становить від 7 до 20 діб. Припустити, як будуть вести себе кімнатні квіти під час посухи дуже складно, так як частота поливу повинна відповідати не тільки сорту рослини, але і часу року і температурного режиму в приміщенні.

З орієнтовними відомостями про цих термінах ви можете ознайомитися в таблиці.

Вид рослини Кількість днів, які спокійно переживає рослина без поливу відповідно до пори року
Зима Літо
Кактуси і деякі сукуленти до 30 діб (фаза спокою) до 14 доби (фаза зростання)
З шкірястими листям До 14 діб до 7 діб
З тонким листям до 10 діб до 5 діб
Бульбові і цибулинні до 7 доби на фазі росту

Якщо ви не сумніваєтеся, що повернетеся додому протягом терміну, який не буде перевищувати рекомендований, не варто переживати. В іншому випадку, подбайте про організацію автополиву.

Підготовка рослин

Перед тим як організувати автоматичний полив, правильно підготуйте рослини. Щоб кімнатним квітам було досить автополиву:

 • Постарайтеся зменшити кількість випаровування з ґрунту. Для цього поставте горщики в менш освітлене місце. Чим менше світла буде потрапляти на листя і стебла, тим повільніше рослина буде розвиватися, а, отже, і споживати вологи.
 • Перевірте завчасно, не з’явилося у рослин шкідників або хвороб, і, при необхідності, пролечите квітка.
 • Не підгодовуйте грунт хоча б за 2 тижні до від’їзду.
 • Видалити засохлі квіти, листя і бутони. Так рослина буде витрачати менше енергії і поживних речовин.
 • Щоб навколо кольорів збереглася максимальна вологість, поставте горщики як можна ближче один до одного, або визначте в об’ємну ємність з зволоженим керамзитом.
 • Перед від’їздом рясно полийте грунт. Можна також використати спосіб занурення земляного кома у воду в залежності від сорту.
 • Для компактних видів можна організувати парник, накривши горщик пластиковим пакетом або пляшкою.

Якщо ви часто залишаєте квартиру надовго, варто пересадити квіти в глиняні горщики. У таких ємностях волога буде триматися довше.

ac14dad6fb856767115e4e297f90f053 Як зробити автополив для кімнатних рослин

Автополив квітів своїми руками

Організувати автоматичний полив для рослин на балконі можна самостійно. Існує маса варіантів створення систем з підручних матеріалів.

Крапельний полив

Для створення крапельного поливу вам знадобиться маленька пластикова пляшка з кришкою. Заздалегідь проколіть в кришці кілька отворів з допомогою товстої голки або шила. Наповніть пляшку водою і накрийте горлечко декількома шарами марлі або сіточки. Щільно закрутіть кришкою. Переверніть ємність догори дном і встановіть прямо в горщик на грунт.

Кількість і товщина отворів визначається індивідуально. Краще заздалегідь випробувати спосіб, щоб напевно знати, які отвори будуть оптимальними для поливу конкретного сорту рослини.

d39fe5bdb3215d1a74af21eca56c8953 Як зробити автополив для кімнатних рослин

Гнотовий полив

Називається ще способом пасивного поливу. Для облаштування системи вам буде потрібно ємність для води і імпровізовані гнота, в якості яких можуть виступати шнурки, мотузки або нитки різного діаметра.

Опустіть один кінець гнота в ємність з водою, а другий закріпіть в горщику з допомогою кілочка. Вода буде вбиратися матеріалом, і надходити в ґрунт завдяки фізичним законам різниці тисків. Зверніть увагу, що чим вище буде розташовуватися ємність з водою, тим швидше вода буде просочуватися в грунт, тому перед від’їздом проведіть кілька експериментів і підберіть оптимальний полив.

6306ac7d9b43fbca3705b10b4fbd9c5e Як зробити автополив для кімнатних рослин

Автополив з медичної крапельниці

Метод досить простий і поширений. Для організації поливу вам знадобляться системи медичних крапельниць з голками і баночки з-під ліків, наприклад, фізрозчину. Як альтернативу можна використовувати звичайну пластикову пляшку. Також вам знадобиться штатив або товста дріт для його виготовлення.

Схема дій:

 • Підготуйте ємність і залийте їх водою.
 • Спорудите штатив з гачком.
 • На один кінець трубки системи надіньте голку і проткніть кришку ємності.
 • Інший кінець крапельниці без голки вставте в грунт.
 • Відрегулюйте інтенсивність поливу за допомогою повзунка на трубці.
 • Повісьте пляшку на штатив і залиште в такому положенні до вашого повернення.

Подібним способом можна забезпечити полив для рослини терміном до двох тижнів.

dc788e503f367e3832413616ce5115bd Як зробити автополив для кімнатних рослин

Глина гранульована або гідрогель

Спеціальні речовини, начебто гідрогелю або гранульованої глини добре підійдуть для рівномірного зволоження грунту в горщику. Вони відрізняються швидким поглинанням води і поступової рівномірної її віддачею. Інструкція застосування:

 • Підготуйте субстрат, затока гранули гідрогелю водою в окремій ємності.
 • Коли вони розбухнуть до потрібного розміру, приблизно через 8-12 годин, засипте невеликий шар в порожній горщик.
 • Поверх шару розташуйте квітка разом із земляною грудкою.
 • Присипте грунт ще одним шаром гранул.
 • Підливайте потроху води по мірі висихання кульок.

81abafa879bec5aaefa11319ec4d168a Як зробити автополив для кімнатних рослин

При використанні даного способу не надто заливайте гидрогелиевые гранули, а лише потроху зволожуйте їх.

Капілярні мати

Подібні пристосування продаються в магазинах для садівників і квіткарів. Мат виготовляється з матеріалу, добре вбирають вологу, а зверху покривається захисною плівкою для запобігання випаровування. Для зволоження грунту в горщиках на час вашої відсутності заздалегідь купіть капілярний мат і підготуйте 2 піддону: один для води, другий, з отворами, для установки горщиків. Подібні ємності також можна купити в магазині разом з капілярним матом.

Порядок дій:

 • Заповніть підготовлений піддон водою.
 • Встановіть піддон з отворами на перший і покрийте поверхню крапельним матом.
 • Розставте горщики в місцях, де розташовані отвори.

4258d4436b7cf842679a69cb6562acf2 Як зробити автополив для кімнатних рослин

Матеріал забиратиме вологу з піддону, і зволожувати землю в горщиках. При цьому квіти будуть брати з мату води стільки, скільки їм потрібно для нормальної життєдіяльності. Пристосування коштує недорого і не потребує особливих вмінь для організації поливу. Матеріал також можна порізати на смужки і використовувати в якості шнурків для фитильного поливу.

Колбочки і баночки

Для нетривалого поливу можна використовувати спеціальні груші на ніжці, які продаються в магазинах для квітникарів. Варіантів дизайну і квітів досить багато, тому можна вибрати ємність, що підходить під ваш інтер’єр. Діє пристосування досить просто. Залийте воду в грушу і встановіть в горщик. Коли грунт підсохне, сухе повітря надійде через ніжку і виштовхне рідина. Перед застосуванням спосіб варто випробувати на ділі, так як деякі квітникарі скаржаться на надмірне зволоження ґрунту.

27409e67195ee8e0984420fb3f7a7590 Як зробити автополив для кімнатних рослин

Як перевірити, що вибраний варіант працює?

Щоб зрозуміти, як працює обраний спосіб автополиву бажано заздалегідь його протестувати. Враховуйте що:

 • в залежності від сорту рослини автополив може здійснюватися як в надлишку, так і нестачі;
 • не завжди обраний спосіб забезпечує повне зволоження ґрунту, через що всі корені рослини не будуть отримувати необхідного харчування;
 • для поливу великої кількості рослин потрібно об’ємна ємність в якості резервуара, а також кілька комплектів систем автоматичного поливу.

Щоб упевнитися в тому, що квіти отримують достатньо вологи, попросіть близьких вам людей через якийсь час після вашого від’їзду перевірити стан кімнатних рослин.

Як поливати квіти під час відпустки: готові системи

Якщо у вас немає часу виготовляти систему автоматичного поливу самостійно, можна купити готове пристосування в магазині для квітникарів. Нижче ви познайомитеся з різними варіантами автополиву різної цінової категорії та призначення.

Микрокапельные системи автополиву

Якщо ви володієте великою різноманітністю кімнатних рослин, варто придивитися до микрокапельной системі. Принцип пристосування нагадує пристрій для автополиву в теплицях і городах. Для повноцінної роботи систему потрібно підключити до центрального водопостачання. Додатково можна придбати прилад для визначення ступеня зволоженості грунту. Після підключення до води вам потрібно встановити інтенсивність поливу на електронному таймері. Після всіх установок можна випробувати систему. Прилад буде подавати вологу у кожен горщик по невеликим трубочках, з встановленою частотою.

0688e4339d56820337156c19537216a2 Як зробити автополив для кімнатних рослин

Якщо підключитися до мережі водопостачання не представляється можливим, зверніть увагу на пристрої, оснащені резервуаром для води.

Кашпо з автополиву

В народі називається «розумний горщик». Являє собою складну систему, в яку входять:

 • ємність для рослини;
 • кашпо-резервуар з отвором для рідини;
 • буферний шар;
 • індикатор зволоженості.

Перед використанням кашпо з автополиву ретельно підготуйтеся. Висаджувати рослину в ємність краще заздалегідь, приблизно за 3 місяці, щоб коріння досягли дна. При цьому дотримуйтеся наступного алгоритму дій:

 • Купуйте у відділі для садівників спеціальний субстрат Lechuza-роп, який відмінно справляється з дозуванням вологи.
 • Застеліть субстратом дно горщика.
 • Наступним шаром насипте грунт для рослини.
 • Висадіть в ємність рослину і присипте грунтом.
 • Зачекайте поки кореневище квітки розростеться (приблизно 3 місяці).
 • Заповніть резервуар водою через спеціальний отвір.

Асортимент подібних пристосувань для зволоження ґрунту рослин широко представлений маркою Lechuza, товари якої відрізняються відмінною якістю пластика для ємності, надійним і стійким днищем, різноманітністю форм і розмірів, а також додатковими деталями у вигляді пробки на дні.

106e7b50ac82e007830a5a2476e3a8f7 Як зробити автополив для кімнатних рослин

Керамічний циліндр

Воронки працюють за принципом саморобної крапельниці. Це самий недорогий варіант з покупних пристосувань. Воронки мають конусоподібну форму і попередньо заливаються водою. Найчастіше подібні пристосування виготовляють з глини у вигляді декоративних прикрас для рослин, наприклад, жаб, гномиків або глечиків.

093ac706c0bd5a676a46cf35430bd9a5 Як зробити автополив для кімнатних рослин

Для організації автоматичного поливу кімнатних рослин можна скористатися готовими системами або виготовити пристрій самостійно. До правильного облаштування автоматичного поливу підготуйтеся заздалегідь. Систему підбирайте відповідно з сортом рослини і тривалістю вашої відсутності.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками