Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірок

kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok325 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірокЛяльки-обереги є невід’ємною частиною слов’янської культури. Наявність в будинку таких ганчіркових ляльок вважалося обов’язковим в оселях наших предків. Практично кожна подія в житті людини було пов’язане з конкретною лялькою-оберегом, у якій люди просили захисту і допомоги.

В наші дні слов’янська спадщина приваблює все більшу кількість початківців людей, які прагнуть відродити дивовижне мистецтво створення ляльок-оберегів для улюблених людей своїми руками. Все більша кількість майстер-класів покроково допомагає людям зробити обрядову іграшку лялечку в якості оберега своїми руками.

Опис ляльок-оберегів

Такі вироби в старовину були в кожному слов’янському домі. Ганчіркові саморобні талісмани виконувалися в різних варіаціях і відповідали за різні сфери життєдіяльності людини. Кожну ляльку тканини необхідно було робити за певними правилами і в створенні іграшки брали участь лише члени сім’ї жіночої статі. Нерідко народні лялечки передавалися у спадок з покоління в покоління.

Головним правилом виготовлення оберега вважалося виготовлення його без застосування яких-небудь колючих і ріжучих предметів, тому в процесі роботи не використовувалися ножиці, голки. Принцип створення будь-якого оберега з тканини полягав у закріпленні нитками тканини на твердій основі за допомогою вузликів. Звідси і пішли інші назви лялечок оберегів, таких як вузлові ляльки або ляльки-мотанки.

Усі обереги повинні бути безликі. Згідно слов’янським традиціям, вважалося, що саме через особу можна зробити наговір для проникнення злого духа в оберіг, зіпсувавши тим самим його захисні властивості. Вважалося, що при нанесенні деталей особи творець може надати подібності ляльки з певною людиною, тим самим вручити його долю ляльці.

В якості матеріалу використовувалися старі поношені речі, так як вважалося, що такі речі містять позитивну енергію господаря.

Галерея: лялька-оберіг з тканини (25 фото)

Які бувають

Ляльки-обереги робили наші предки для різних цілей. Такі талісмани супроводжували людину до народження, а з моменту народження захищали в самих різних життєвих ситуаціях. Таких лялечок робили на свята, у зв’язку зі знаменними подіями, що їх давали в далеку дорогу і на війну, у них просили виконання бажань і збереження взаєморозуміння в сімейному житті.

Кувадка

Оберіг призначався для захисту дитини до і після народження. Робити Кувадку починали мами задовго до народження малюка. Після хрещення ляльку вішали над колискою дитини, і вона служила не тільки оберегом, але і іграшкою для малюка. Таких іграшок над ліжечком могло бути кілька. Робити такі обереги необхідно було з яскравих, барвистих тканин.

Пеленашка

Зовні оберіг дуже нагадує маленького немовляти в пелюшках. Пеленашка була покликана охороняти новонароджених дітей. Вважалося, що народилися малюки найбільш схильні до поганого навроків та впливу темних сил. Лялька використовувалася в якості охоронця дитини до моменту його хрещення, а після прибирала з ліжечка.

При відвідуванні вдома гостями Пеленашку діставали і кутали в пелюшку немовляти. Вважалося, що таким чином можна обдурити злих людей і вберегти дитину від поганого пристріту.

Оберіг желанница

kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok326 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірокТакий талісман дуже часто робили в старовину дівчата. Важливим правилом, при якому бажання буде виконано, вважалося відсутність сторонніх поглядів у процесі виготовлення фігурки. Навіть говорити іншим людям про намір виготовлення Желанницы говорити було не можна.

При роботі майстер повинен був говорити з талісманом, розповідати про себе і своїх бажаннях, тим самим налагоджуючи контакт з оберегом. Для того щоб бажання здійснилося, потрібно було задобрити талісман. Для цього робився символічний подарунок у вигляді намистини, гудзики, невеликий стрічки. Після факту дарування ляльці показувалося її відображення в дзеркалі і замість подарунка просилося виконання загаданого бажання.

Дзвоник

Різнобарвна лялька з тканини символізувалася з добрими і хорошими новинами. Обов’язковим атрибутом фігурки вважалося наявність багатошарової триярусною пишної спідниці. Такі обереги були покликані зберігати господарям гарний настрій і щастя, тому дуже часто створювалися в якості подарунка родичам і друзям.

Вертушка

Вертушка або дівка-баба вважався на Русі виключно жіночим оберегом. Така фігурка уособлювала сутність двоїстої природи будь-якої дівчини, коли безтурботність і краса з часом змінюються хазяйновитістю та степенностью.

Вертушка має цікавий зовнішній вигляд. В її конструкції присутні дві голови і дві спідниці, кожна з яких видно тільки при повному перевертанні ляльки.

Травниця

kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok327 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірокУ слов’ян такий оберіг вважався одним з найсильніших захисників будинку і здоров’я його господарів, тому був присутній в кожній хаті і займав найпочесніші місця. Вважалося, що така лялька відганяє нечисту силу і не дає їй проникнути в будинок.

В якості наповнення ляльки використовувалися суміші лікувальних або ароматних трав, що дозволяло очищати повітря будинку і наповнювати його особливим ароматом.

Нерозлучники

Нерозлучники завжди були присутні на церемонії. Оберіг являє собою дві окремі ляльки, які уособлюють чоловіка і жінку, сполучених між собою ниткою або стрічкою. Фігурки мали на першій упряжці весільного кортежу, де своїм яскравим вбранням вони повинні були відволікати увагу від нареченої і нареченого.

Оберіг символізує взаємну вірність повагу. Такий талісман покликаний оберігати нову сім’ю від недобрих поглядів на весіллі, а надалі супроводжувати і захищати її впродовж усього життя.

Крупеничка

kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok328 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірокКрупеничка або Зерновушка була покликана оберігати достаток сім’ї і її благополуччя. Всередині цієї ляльки завжди знаходилося зерно, яке використовувалося в якості посадкового матеріалу навесні або в якості рятівного джерела їжі в голодний рік.

Збережене протягом зими зерно уособлювало сили Землі, саме воно використовувалося першим у посівну пору. Після вилучення зерна з мішечка лялька розбиралася. При такому врожаї виготовлялася нова Крупеничка і наповнилось новим урожаєм. У хаті така фігурка завжди стояла на видному місці, саме з цього талісману люди судили про достаток родини. Наповнювач ляльки міг бути різним. Рис в ті часи вважався найдорожчим, тому при його заповненні просилося багатство, перловка означала багатство, овес припускав ситість.

Майстер-класи: як зробити ляльку-оберіг своїми руками

Оберіг Берегиня

Талісман Берегиня за слов’янськими повір’ями охороняє будинок і його мешканців від поганого пристріту, приносити благополуччя. Для виготовлення ляльки-оберега своїми руками з тканини не знадобиться великої кількості матеріалу. Такий талісман можна виготовити з клаптів старого одягу.

Для процесу виготовлення необхідно приготувати:

 • невеликі шматочки різнобарвної тканини в кількості 7 штук, розмір кожної становить 7 x 20 см;
 • один шматок тканини розміром 12 х 12 см;
 • нитки.

Технологія створення оберега виглядає з поетапного виконання схеми наступних дій:

 • kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok329 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчіроккожен кольоровий клаптик тканини необхідно зігнути посередині, загнути краї до лінії згину таким чином, щоб вийшла подвійна смужка;
 • всі сім смужок викласти стопкою і зігнути навпіл;
 • від верху відступити 1,5 см і місце перев’язати нитками, тим самим формуючи голову;
 • квадратний шматок тканини розкласти на поверхні і загнути два протилежних кута на 0,5 см.;
 • для формування рук талісмана необхідно загнути краю квадрата на таку ж відстань всередину, скласти фігуру навпіл і перев’язати нитками 2 протилежних кінця трикутника;
 • одягнути трикутник з тканини на голову ляльки і перев’язати ниткою, тим самим формуючи хустку і відокремлюючи деталі рук.

Згідно слов’янським традиціям фігурка такий захисниці будинку містилася зазвичай в північній частині будинку.

Майстер-клас: оберіг Желанница

Для роботи необхідні наступні матеріали:

 • дві гілочки;
 • нитки червоного кольору;
 • вата;
 • прямокутник з білої тканини;
 • відріз кольорової тканини;
 • нитки;
 • трикутник тканини для виготовлення хустки.

Процес виготовлення поетапно:

 • kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok330 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірокна білій тканині посередині скласти гілки у вигляді хреста і перев’язати місце перетину ниткою;
 • у верхню частину покласти кульку з вати для формування деталі голови;
 • накрити тканиною голову з вати і перев’язати ниткою;
 • акуратно перев’язати ниткою тканина на грудях і поясі, тим самим формуючи тулуб;
 • кольорову тканину скласти навпіл і зробити виріз для горловини;
 • підвернути поділ і закріпити лінію талії ниткою;
 • поверх деталі голови пов’язати хустку.

Фігурка оберега може бути прикрашена гарним поясом у вигляді нитки або атласною стрічкою. Після цього ляльці необхідно подарувати подарунок, показати її відображення в дзеркалі і попросити виконати бажання.

Майстер-клас: Крупеничка

Для роботи знадобляться наступні матеріали:

 • широке мереживо для прикраси низу;
 • лиску тканини 20 x 20 см;
 • смужка тканини 7 x 30 см;
 • клапоть тканини для верхньої сорочки;
 • тканина для косинки розміром до 45 см;
 • товста червона нитка;
 • крупа.

Процес виготовлення:

 • зі шматка тканини 20 x 20 см зшити мішечок і заповнити його крупою, після чого мішечок зав’язати;
 • послідовно пришити нижню мереживну спідницю, поверх якої пришити верхню спідницю;
 • скрутити смужку тканини і прикласти трохи вище верхньої сорочки, обмотати ниткою;
 • поверх голови пов’язати косинку.

При бажанні фігурка може бути прикрашена мереживом, атласною стрічкою, вбрана додатково фартухом.

Лялька-оберіг на здоров’я своїми руками

Лялька Кубушка або Травниця вважається талісманом, який покликаний оберігати здоров’я всіх членів родини. Варто заздалегідь підготувати суміш сухих трав для наповнення ляльки, саме вони будуть виділяти оздоровчі ефірні масла.

Для виготовлення знадобляться наступні матеріали:

 • kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok331 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірокбіла тканина 20 x 20 см для виготовлення голови;
 • строката тканина 10 x 10 см для формування грудей;
 • строката тканина 40 x 40 см для виготовлення спідниці;
 • трикутник з тканини довжиною 35 см;
 • стрічка для пов’язки на голову;
 • вата;
 • нитки;
 • суміш запашних трав.

Процес виготовлення:

 • вату покласти в білу тканину, послідовно обв’язати ниткою для формування голови, пояса і рук;
 • на голову пов’язати стрічку;
 • з маленьких квадратів сформувати дві кульки і прикріплюємо їх до тіла;
 • пов’язати на голову хустку;
 • у центр квадрата для спідниці на підкладку висипати суміш сухих трав, загнути куточки і надати форму мішечка;
 • вставити ляльку в спідницю, прив’язати фартух і прикріпити до ручок мішечок з сумішшю сухих трав.

Що потрібно знати

 • kak sdelat kuklu svoimi rukami iz tkani 🥝 narodnye tryapichnye, russkie, belorusskie podelki i igrushki iz tryapok332 Як зробити ляльку своїми руками з тканини 🥝 народні ганчіркові, російські, білоруські вироби та іграшки з ганчірокстворення ляльки-оберега вимагає певного емоційного стану, тому не можна братися за роботу у стомленому або озлоблений стані;
 • при створенні рекомендується думати про хороше і відчувати світлі почуття, що дозволити вдихнути і надати сили ляльки-оберегу;
 • роботу рекомендується виконувати на власних колінах, так як стіл вважається місцем зосередження енергії безлічі людей;
 • не рекомендується приступати до виготовлення ляльки-оберега ви п’ятницю і неділю, а також у великі церковні свята;
 • згідно слов’янським традиціям лялька-оберіг повинна бути зшита за один раз, тому рекомендується заздалегідь виділити час.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками