Як зв’язати чалму спицями: опис і схема, як зв’язати тюрбан спицями

kak svyazat chalmu spicami: opisanie i skhema, kak svyazat tyurban spicami220 Як звязати чалму спицями: опис і схема, як звязати тюрбан спицямиЗ постійною періодичністю жіноча мода повертається професійними майстрами на подіуми, а рукодільниці втілюють модні ідеї в життя. Жіночі головні убори у формі чалми або тюрбана були популярні і сто років тому, і в сорокові роки минулого століття. Потім вони повернулися в світ модниць через двадцять років. Наступним етапом їх популярності стало їх тріумфальне повернення у вісімдесяті.

І ось уже кілька років вони стійко утримують свої позиції на ринку сучасних головних уборів. За всю історію чалму-тюрбан створювали з фетру, хутра, різних тканин і пряжі. Їх прикрашали намистом, коштовним та напівкоштовним камінням, стразами, пір’ям. Їх розшивали мереживом і вишивкою, перетворюючи їх на справжні витвори мистецтва.

Сьогодні найпоширенішим варіантом є пов’язані шапочки у формі чалми або тюрбана спицями, гачком або на вилці. У цій статті запропонуємо опис варіантів в’язаних спицями головних уборів.

Зв’язати чалму своїми руками, мабуть, можливо, навіть для жінок, що і спиці в руках ніколи не тримали. Нові схеми, докладні інструкції, навчальне відео і майстер клас по створенню чалми покроково, наприклад, англійської гумкою, можна в будь-який момент з легкістю і безкоштовно знайти в інтернеті. Наприклад, подивитися в нашій статті.

Підбір пряжі і спиць

kak svyazat chalmu spicami: opisanie i skhema, kak svyazat tyurban spicami221 Як звязати чалму спицями: опис і схема, як звязати тюрбан спицямиЧалму можна створити з будь-якої пряжі, комфортною для носіння. Для захисту волосся влітку на пляжі і пізньої прохолодної весни добре використовувати легку вовняну, бавовняну, лляну, шовкову або бамбукову пряжу. З тонкої вовняної, шовкової і бавовняної пряжі добре виглядають тюрбани і чалми гладкою або ажурною в’язки в стилі класика, бохо або орієнтири. Лляна або бамбукова підійдуть для стилю ленд-леді або кантрі. Для холодного періоду краща об’ємна в’язка, для її реалізації краще всього підійдуть об’ємні теплі нитки з вовни. Для повсякденної шкарпетки підійдуть моделі стилю кежуал з акрилових або змішаних ниток, оскільки вони більш довговічні.

Робочі спиці та гачки для зшивання і оформлення виробу слід вибирати згідно з рекомендаціями виробника, вказуються на упаковці. Якщо такої вказівки немає, то можна слідувати правилу – спиці повинні бути щонайменше у два рази товщі нитки. Для більш комфортного в’язання зручно користуватися гнучкими і круговими спицями. Якщо в’язка передбачає укорочені ряди, зняття або перехрещування петель, корисно заздалегідь підготувати додаткову обоюдогостру спицю. Можна використовувати для цієї мети спеціальну в’язальну шпильку або ще одну кругову спицю.

Варіанти головних уборів у вигляді чалми або тюрбана

Чалма або тюрбан можуть виглядати як шапочка або капелюшок, в залежності від обраного матеріалу виготовлення та жорсткості форм. У загальному вигляді існує три варіанти конструктивних їх виконання:

  • пов’язка;
  • шапочка без вираженого денця;
  • шапочка-капелюшок з вираженим дном.

Пов’язка

kak svyazat chalmu spicami: opisanie i skhema, kak svyazat tyurban spicami222 Як звязати чалму спицями: опис і схема, як звязати тюрбан спицямиЧалма-пов’язка — найпростіший і оптимальний варіант для початківця в’язальниці, яка навіть при мінімальному досвіді створить такий виріб за один день. При бажанні її можна зробити двошарової або посадити на підкладку для більшого захисту від вітру. Перед початком роботи слід виміряти окружність голови, додати довжини на вузол (перекручення) і визначити найбільш оптимальну ширину смуги (висоту головного убору). Занадто вузький варіант малофункционален. Широка смуга дозволить створити більш цікавий головний убір.

Вибір схеми візерунка залежить від навичок і бажання майстрині, це може бути і базовий варіант платочної в’язки (всі петлі у всіх рядах однакові), і складні за схемою композиції з ажурними вставками або ниткою з бісером.

Для в’язки двошарового вироби слід використовувати кругові спиці. З їх допомогою можна відразу зв’язати трубу. По завершенні смуги потрібної довжини, її потрібно в середині перекрутити один або два рази і зшити кромки потайним швом з допомогою голки або в’язального крючка. Можна замість перекручування виконати красивий вузол. Слід враховувати, що для цього потрібно в’язати смугу з великим запасом довжини.

Щоб виріб краще сиділо, його можна відпарити.

Шапочка-чалма, пов’язана візерунком типу «гумка»

kak svyazat chalmu spicami: opisanie i skhema, kak svyazat tyurban spicami223 Як звязати чалму спицями: опис і схема, як звязати тюрбан спицямиСхеми візерунків типу «гумка» характеризуються чергуванням лицьових і виворітних петель. Це може бути поєднання парного або непарного числа петель: 2х2, 4х4 тощо. Крім того, можна в’язати такі візерунки з неоднаковою кількістю петель, наприклад, 1х2, 3х2 і так далі. Підібрати найбільш ефектну схему в’язання для конкретного випадку і пряжі легко за допомогою зразка розміром 10х10 см. з його допомогою зручно порахувати щільність в’язання – кількість петель, що припадають на один сантиметр в довжину і кількість рядів на один сантиметр у довжину полотна. Це стане в нагоді в разі самостійного проектування моделі чалми/тюрбана або складання візерунка.

Перед початком роботи слід визначити розмір майбутнього виробу. Для цього сантиметром вимірюють обхват голову від одного вуха до іншого, проводячи сантиметр через маківку і ділять навпіл. Результатом буде ширина готового виробу. За допомогою зразка, опис якого дано вище, довжину виробу визначають, вимірюючи окружність голови за межі волосся і додаючи припуск на перекручення або вузол. Зазвичай вона становить від 80 до 100 см залежно від розміру голови.

Головний убір повинен сидіти досить щільно. Не варто робити занадто вузьку шапочку. Важливо враховувати, що деякі нитки при пранні дають усадку, параметри якої можна перевірити, виправши виготовлений заздалегідь зразок. Корисно під час роботи приміряти виріб, щоб визначити момент завершення смуги.

Досягнувши заданої довжини і оформивши подвійне або одинарне перекручення або вузол, кромки смуги зверху і ззаду слід зшити за допомогою в’язального гачка або голки так, щоб вийшла шапочка. Для остаточного оформлення виробу можна використовувати вишивку бісером, паєтками, намистинами, гудзиками або нитками у відповідності з призначенням виробу, схеми візерунка і авторською задумкою майстрині.

Шапочка-чалма, пов’язана рельєфною гумкою

kak svyazat chalmu spicami: opisanie i skhema, kak svyazat tyurban spicami224 Як звязати чалму спицями: опис і схема, як звязати тюрбан спицямиЩоб зв’язати таку чалму або тюрбан на спицях знадобиться смуга шириною в десять сантиметрів, при цьому число петель має ділитися на шість плюс одна центральна петля і дві кромочні. Для визначення кількості петель слід виготовити вищеописаний зразок.

Для реалізації схеми в’язання рельєфного візерунка наберіть петлі. Набравши потрібну кількість петель, можна позначити кольоровою ниткою центральну петлю. Це допоможе не збитися і зберегти симетричність малюнка. Кольорову нитку по завершенні роботи слід видалити.

  • Перший ряд (лицьовій). Не пров’язуючи, слід зняти на робочу спицю першу петлю, потім провязать одну виворітну петлю і дві лицьові. Таке чергування слід повторювати до кінця ряду. Перевернувши спицю з в’язанням, переходять до изнаночному ряду. Його також доцільно позначити кольоровою ниткою, пропустивши через одну стінку петлі. Так в процесі роботи, особливо на її початку, буде легше орієнтуватися.
  • Другий (виворітний ряд) і всі інші парні ряди. Не пров’язуючи, слід зняти на робочу спицю першу петлю, а далі в’язати відповідно з малюнком.
  • Третій ряд (лицьовій). Не пров’язуючи, слід зняти на робочу спицю першу петлю, потім провязать одну виворітну петлю. Наступні за нею дві лицьові провязывают перехрещенням. Для цього, не знімаючи першу лицьову петлю, спочатку за задню стінку (дальню від в’язальниці нитка) пров’язати другу петлю і залишити її на спиці. Потім пров’язати першу петлю за передню стінку (ближня до в’язальниці нитка) і перезняти обидві петлі зі спиці.
  • П’ятий і наступні непарні (особові) ряди слід в’язати за схемою третього ряду.

Провязав так близько п’яти сантиметрів необхідно додавати петлі в проміжках між рельєфами. Для цього рівномірно провязывают додаткові виворітні петлі по п’ять штук у рядку. Надбавку слід продовжувати поки кількість петель бічних секцій не стане дорівнює шести, а в центральних – одинадцяти.

Розширивши таким чином полотно вироби, далі необхідно пров’язати рядів п’ять або шість без зміни кількості петель. Після цього необхідно виконати зменшення петель з тією ж частотою, що і доповнення. Для цього петлі провязывают разом, дотримуючись схеми візерунка.

Для оформлення виробу по його краю можна виконати поперечну гумку спицями, набравши на них кромочні петлі. Можна оформити край гачком з допомогою кромочних візерунків типу рельєфною гумки, фестонів, рачиного кроку та інших. Можна обробити виріб, як вже описано вище, вишивкою, намистом та іншими декоративними елементами.

Інші схеми в’язання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками